Nejjižněji položené hlavní město světa se rozprostírá na jihozápadním cípu Severního ostrova Nového Zélandu. Druhému nejobydlenějšímu městu Nového Zélandu se přezdívá „nejvíce cool hlavní město na světě” a z jednoho konce města na druhý se dá projít pěšky za 30 minut. Toto kosmopolitní město je sice poloviční velikosti jako Praha, ale v počtu kaváren, barů a restaurací na jednoho obyvatele by směle mohlo konkurovat samotnému New Yorku. Je synonymem kultury, skvělých restaurací, vynikající kávy a ještě lepšího piva.
Wellywood, jak se městu přezdívá, se stal i domovem Sira Petera Jacksona, slavného režiséra Hobbita a Pána Prstenů a dokonce i kanadský režisér filmu Avatar James Cameron se do tohoto větrného města zamiloval. A o jakém městě je vlastně řeč? O městě Wellington.
Wellington se představuje
Historie Wellingtonu sahá až do roku 950 n. l. kdy zde poprvé zakotvili průzkumníci z Polynésie. Mezi původní názvy města patřila jména „Hlava Mauiovy ryby” nebo „Velký přístav Tary”. Objevitel Kapitán Cook dokonce město pojmenoval Port Nicholson. Pro nás Evropany je největším historickým mezníkem až kolonizace britskými osadníky roku 1840, kdy město bylo pojmenováno podle britského vévody Duke of Wellington.
Wellington však nebyl prvním hlavním městem Nového Zélandu. Stal se až třetím. První hlavní město byl Russel, který se nachází na severu, druhé Auckland a až v roce 1865 se Wellington stal třetím hlavním městem Nového Zélandu.
Bohatou historii tohoto dnes téměř půl miliónového města připomíná mnoho Viktoriánských budov, muzeí a galerií, kterých je ve městě nespočet.
Co musíte vidět
Wellington Waterfront
Dříve rušný přístav je dnes jedna z nejpopulárnějších a nejkrásnějších částí Wellingtonu. Je místem, kde se konají každou neděli farmářské trhy, různé festivaly a promítají se zde důležitá sportovní utkání. Jedinečná a živá atmosféra tak láká denně spousty turistů i místních k aktivnímu i pasivnímu odpočinku. Nezapomeňte se na nábřeží vyfotit s kontroverzní sochou “Solace in the Wind”!
Cable Car
Tato červená lanová dráha, která patří mezi ikony Wellingtonu, se řadí mezi městskou hromadnou dopravu. Cesta vede z Lambton Quay až na vrchol kopce ve čtvrti Kelburn, kde se nachází botanická zahrada a planetárium. Odtud je i překrásný výhled na úžinu Cook Strait spojující Severní a Jižní Ostrov. Jedna cesta tramvají trvá přibližně 5 minut.
Jízdné dospělí jednosměrná 4 NZD, zpáteční 7,50 NZD.
Mount Victoria
196 metrů vysoký kopec, který se vypíná nad městem, nabízí jeden z nejkrásnějších panoramatických pohledů na město. Kromě pozorování letadel a nádherných západů slunce je Mount Victoria známý pro svoje cyklostezky pro horská kola a dokonce se zde točila jedna scéna z filmu Hobit, kde se mezi stromy na jedné ze stezek skrývali hobiti před Černým jezdcem.
Courtenay Place
Srdce města tvoří tato zábavní třída, která se nachází 5 minut od nábřeží. Společně tak s Wellington Harbour tvoří centru. města. Ulice ožívá hlavně po setmění, kdy plné kanceláře střídají plné bary a restaurace, které lemují celou třídu.
Cuba Street
Ikonou této ulice, která je populární mezi pouličními umělci a bohémy, je „Bucket Foutain” nebo také Kyblíková fontána. Tato charakteristická fontána jen dotváří atmosféru celé ulice. Cuba Street je známá svými originálními obchody se zbožím „z druhé ruky”, malými a útulnými kavárnami i luxusními gurmánskými restauracemi. O Cuba Street se říká, že tady zažijete tu pravou nefalšovanou wellingtonskou atmosféru.
Zajímavostí je, že tato ulice je pojmenována podle lodi, která v roce 1840 připlula na Nový Zéland s prvními osadníky a ne podle ostrova Kuba. I když nemá ulice s ostrovem Kuba nic společného, nějakým způsobem se kubánský styl v ulici zabydlel a dnes v ní najdete restauraci se jménem Fidel´s Café či o roh vedle bar Havana.
Oriental Bay
Velmi populární čtvrť Oriental Bay se nachází pár minut od centra města, ale dost daleko od veškerého ruchu. Kromě úžasné architektury, která připomíná domy v San Franciscu, Oriental Bay nabízí i možnost odpočinku na malé městské pláži.
Te Papa muzeum
Jinak také Novozélandské Národní Museum nebo Museum Nového Zélandu. 6 pater plných interaktivní zábavy zaujme jak děti tak dospělé. V očích obyvatel tato kontroverzí budova není příliš populární, avšak 1,5 milionů návštěvníků ročně mluví za vše. Muzeum se skládá ze stálých, ale i dočasných expozic pevně spjatých s Novým Zélandem. Kromě muzea tato budova slouží jako místo pro konference a mezinárodní setkání. V prvním a druhém patře jsou kavárny a střecha muzea slouží jako vyhlídka.
Vstupné: zdarma
Adresa: 55 Cable Street, Wellington
The Weta Cave
Svoji popularitu si tato dílna, která se zaměřuje na filmové efekty a animace, získala díky filmu Pán Prstenů, kde se pro film vyráběli zbraně, kostýmy a kulisy. K Weta Workshop patří malý obchod, ve kterém je možné zakoupit repliky předmětů použitých ve filmech a vyrobených právě tady. Pro fanoušky je připravena prohlídka dílny. Můžete si popovídat se zaměstnanci a k vidění je třeba odlitek hlavy Elijaha Wooda neboli Froda. Některým šťastlivcům se občas podaří zastihnout i filmovou hvězdu, která právě přijela na zkoušku masky či kostýmu anebo právě na odlitek hlavy.
Adresa: Corner Comperdown Street and Weka Street, Miramar, Wellington
QT Museum Wellington Hotel
Když vám někdo pohrozí demolicí hotelu, co uděláte? Naložíte hotel na koleje a popojedete s ním 100 metrů dál. Tak přesně to se odehrálo roku 1993. QT Museum Wellington Hotel stál původně na místě, kde bylo rozhodnuto postavit museum Te Papa. Dnes je tento pěti hvězdičkový hotel napěchován uměleckými díly, které přitahují nespočet slavných hvězd a i když se zrovna nepyšníte statusem celebrita, je možné hotel navštívit a pokochat se úžasnou sbírkou obrazů a soch.
Adresa: 90 Cable Street, Wellington
Co musíte zažít
Rogue and Vagabond
Charakteristický, ztřeštěný, živý, jiný, tak takhle by se dal popsat jeden z oblíbených barů Rogue and Vagabond. Čeká vás živá muzika, skvělé pivo a úžasná atmosféra, která přesně vystihuje život ve Wellingtonu. V létě atmosféru ještě více umocní pohodlné maxi polštáře neboli bean bagy v parku před barem.
Nejpopulárnější jsou jazzové, bluesové a rock´n´rollové koncerty s nádechem moderního stylu.
Vstupné: od 5 NZD
Adresa: 18 Garrett Street, Te Aro, Wellington
Underground Market
Podzemní garáž v blízkosti Wellingtonského nábřeží se každou sobotu promění v podzemní řemeslný trh, kde místní umělci prodávají vlastnoruční výrobky. Součástí trhu jsou i stánky s kulinářskými dobrotami a kavárna s organickou kávou, kde je možné načerpat ztracené síly.
Vstupné: zdarma.
Adresa: Wellington Waterfront, Jervois Quay, Wellington
Reading Cinema Courtenay
Nevíte na co do kina? Ve vestibulu budovy kina narazíte na promítací plátno, kolem poházené bean bagy na sezení a všude spousta stánků s mezinárodním občerstvením. Na plátně se promítají ukázky z filmů, které právě běží v kině nebo se do kin teprve chystají. Jo a wifi je tady zadarmo! Perfektní místo na setkání s přáteli či přečkání deštivého odpoledne.
Vstupné: zdarma
Adresa: 100 Courtenay Pl., Te Aro, Wellington
Embassy Theatre and Movie Theatre
Mramorové schodiště, mosazné kování, dlážděné podlahy. Toto divadlo, které bylo dokončeno roku 1924, je nejen ukázkou klasického stylu, ale hostovalo i několik světových premiér. Mezi nejpopulárnější premiéry patří Pán Prstenů: Návrat Krále nebo premiéra filmu Hobit – Neočekávaná Cesta. Hollywoodskou atmosféru dotváří i fakt, že občas je možné v tomto kině potkat samotného Sira Petera Jacksona (slavného režiséra filmových trilogiích – Pán Prstenů a Hobit)
Vstupné: od 12,50 NZD.
Adresa: 9-11 Kent Terrace, Wellington
Garage Project
Jeden z populárních pivovarů Nového Zélandu, který byl dokonce vyhlášen jako nejlepší pivovar Nového Zélandu, by byl hřích nenavštívit a neochutnat jedno z jejich 18 naražených piv ve výčepu v ulici Aro Street. Pokud se nemůžete rozhodnout, které pivo ochutnat, je tu možnost objednat si pivní degustaci.
Vstupné: zdarma, cena piva: od 9 NZD
Adresa: 68 Aro Street, Aro Valley, Wellington
Kam se vydat za gastronomickým zážitkem
Wellington je synonymum pro gastronomický zážitek, ať už se jedná o malé bistro, či luxusní restauraci. Ne nadarmo se tu pořádá mnoho festivalů zaměřených právě na dobré jídlo a pití. Mezi nejoblíbenější gurmánské festivaly patří Visa Wellington on a Plate.
Wellington Night Market – noční trh
Cuba Street je v týdnu ulice plná bohému, umělců, bleších trhů a obchodů se zbožím z druhé ruky. S přicházejícím víkendem se ulice proměňuje na trh plný pouličních restaurací a stánků. Víkendovou atmosféru dotváří hudba pouličních umělců a světla lampionů.
Vstupné: zdarma.
Adresa: Lower Cuba street, Te Aro, Wellington
Hippopotamus Restaurant and Cocktail Bar
Fanoušci snídaní si přijdou na své v této elegantní francouzské restauraci, kde se snoubí luxus s extravagancí. Restaurace, která sídlí ve třetím patře pěti hvězdičkového hotelu QT Museum Wellington, nabízí překrásným výhled na wellingtonský přístav. Snídaně je servírována formou švédského stolu. Pro ty, kteří nechtějí vstávat ze židle a užít si perfektní servis, restaurace nabízí i snídaňové menu.
Bezedná káva a sypaný černý čaj jsou samozřejmostí. Rezervace nutná.
Cena za snídaní od 15 NZD
Adresa: 90 Cable Street, Te Aro, Wellington
Capital Market
Wellington je kosmopolitní město a Capital Market nabízí kulinářské dobroty z celého světa. Převážně asijské dobroty si pak můžete odnést s sebou nebo vychutnat na místě.
Vstupné: zdarma, cena za jídlo od 1 NZD
Adresa: 151 Willis Street, Te Aro, Wellington
Olive Cafe
Tématické večery, menu inspirované Itálii a Francií, velký výběr z nejlepších novozélandských vín, to vše je možné si vychutnat na zahrádce, která je postavena ve vnitrobloku jedné z budov na Cuba Street.
Adresa: 170-172 Cuba Street, Te Aro, Wellington
Kde se ubytovat
Wellington Waterfront Motorhome Park
Pro Self-contained vozidla, je tu přímo vedle muzea Te Papa parkoviště s výhledem na moře. Toto místo slouží přes den jako placené parkoviště pro všechny typy vozidel a večer jako kemp pro self-contained vozidla. Je to ideální místo na ubytovaní pro cestovatele, kteří se chystají trajektem na Jižní Ostrov.
Maximální doba kempování jsou 4 dny v měsíci. Veřejné toalety jsou 5 minut chůze od parkoviště.
Cena za parkování: 1 hodina 4NZD, 12 hod. 14NZD, 24 hod 30 NZD
Tip: v sobotu v noci je na parkovišti zákaz kempování neboť každou neděli zde probíhá farmářský trh a přípravy začínají už od 5:00 ráno.
Adresa: Roh Barnett and Cable Streets, Te Aro, Wellington
Cuba Street Motorhome Park
Parkoviště s 9 místy pouze pro self-contained vozy, se nachází přímo v centru Wellingtonu kousek od známe Cuba Street. Motorhome park nabízí parkoviště pro max. 9 obytných vozů. Motorhome Park nenabízí žádné vybavení ani zařízení. Veřejné toalety jsou 2 minuty chůze na Dixon Street. Parkoviště se nedá rezervovat předem.
Cena za parkování od: 29 NZD
Adresa: 25 Garrett Street, Te Aro, Wellington
Base Backpackers Wellington
U Base Hostel se nejedná ani tak o hostel jako o jejich hostelové parkoviště. Pro nenáročné cestovatele v non self-contained vozech se tu nabízí přespání za 15 NZD/noc/osoba. Hostel se nachází 1 minutu od Courtenay Place a je možné využít veškerého hostelového zařízení.
Adresa: 21/23 Cambridge Terrace, Mount Victoria, Wellington
The Set Up on Manners
Tyto apartmány se nachází v centru Wellingtonu a nabízí kompromis ceny a kvality.
Cena za apartmán se pohybuje od 100 NZD za pokoj na noc. V případě delšího pobytu než týden, apartmány poskytují slevu na pobyt.
Adresa: 57 Manners Street, Wellington, Te Aro, Wellington
Kam vyrazit za nočním životem
Ve Wellingtonu se pořád něco děje a nemusí se čekat až na víkend. V ulici Courtenay Place a Cuba Street to žije pořád. Zatímco Cuba Street působí bohémským stylem a její malé, útulné a originální bary a restaurace jsou plné lidí užívajících si živou hudbu, Courtenay Place je naprostý opak. Tato třída je plná předních restaurací a luxusních barů, ve kterých nalézají útočiště hlavně podnikatelé končící pracovní dobu nebo zlatá mládež.
U nás se říká bez peněz, do hospody nelez. Na Zélandu platí pravidlo bez občanského průkazu do hospody nelez.
Dakota Bar
Název tohoto baru připomíná westernový film a tím se i tento bar nechal inspirovat. Kromě kovbojských klobouků, které si tu můžete zapůjčit se můžete povozit i na elektrickém býkovi a stát se tak kovbojem večera.
Vstupné: zdarma
Adresa: 17b Allen Street, Wellington
Laundry Bar
Přes den restaurace, odkud nejlepší burgery přicházejí z kuchyně v podobě karavanu zaparkovaného na zahrádce, se s večerem mění v koktejl bar. A s přibývajícími koktejly ubývají stoly a židle a prostor se mění na taneční parket, kde do ranních hodin probíhá divoký mejdan. Houpací křesla po babičce, svíčky na stole a figuríny manekýn dotvářejí „tady je všechno možné” vzhled.
Vstupné: zdarma
Adresa: 240 Cuba Street, Te Aro, Wellington
The Fringe Bar
Pro milovníky jiné než pivní zábavy je tu The Fringe Bar. Jednou komediální klub, podruhé
karaoke klub, jazzové večírky nejsou ničím cizím. Vstupte a nechte se překvapit, co večer přinese.
Vstupné: od 5NZD
Adresa: 26-32 Allen Street, Wellington
Basque
Tento Španělskem inspirovaný dvoupatrový tapas bar v centru města s terasou na střeše je populární nejen pro výběr ze 17 druhů piv, ale hlavně pro 10 různých druhů Sangrie. Čtvrtek je dnem sangrie – džbánek stojí 15 NZD.
Adresa: 8 Courtenay Place, Wellington
The Library
V tomto případě se nejedná o knihovnu, jak z názvu vyplývá. Tato „ve dne” kavárna, „v noci” koktejl bar, je populární hlavně mezi obyvateli Wellingtonu. Kromě knih, které si můžete přečíst u kávy, tu dělají i výtečné koktejly. Vchod do baru poznáte hlavně podle délky fronty před vstupem.
Adresa: 53 Courtenay Place, Te Aro, Wellington
Dirty Little Secret
Výhled na celý Wellington, úžasná atmosféra, skvělé koktejly a mnoho tématických večírků s nejlepšími místními DJ´s, tak o tom je tento skrytý poklad – první bar na střeše v centru Wellingtonu.
Vstupné: zdarma
Adresa: Level 8, Hope Gibbons Building, 7-8 Dixon Street, Wellington
Jak se ve Wellingtonu přepravovat
I když má Wellington na svoji velikost rozsáhlou síť hromadné dopravy, statistika říká, že téměř 11 % všech obyvatel Wellingtonu chodí do práce pěšky.
Jak se dostanete z letiště?
- Autobus
Airport Flyer pendluje mezi letištěm a Wellingtonem každých 10 minut. O víkendu pak každých 20 minut.
Cena: 9 NZD. - Taxi
Cena z letiště do centra Wellingtonu se pohybuje mezi 30 – 40 NZD a cesta trvá 15 minut, stanoviště taxíků je na Courtenay Place. Místo standardního taxíku je možné si objednat UBER. - MHD
Městská hromadná doprava nebo jak se Wellingtonu také říká METLINK zahrnuje kromě autobusů i vlaky, červenou tramvaj a trajekt do okolních vesnic a čtvrtí Wellingtonu.
Wellington se rozděluje na tzv. zóny a platí pravidlo, čím dál od centra, tím vyšší cena za lístek. Protože městskou hromadnou dopravu nevlastní pouze jedna společnost, existuje několik druhů slevových karet. Mezi nejrozsáhlejší a nejoblíbenější patří karta Snapper. Ta se dá pořídit v trafikách, potravinách a večerkách. Cena je 10 NZD pokud je karta objednaná online. V trafikách či obchodech může být cena vyšší. Dobití karty je možné v obchodech, kde se Snapper prodává za malý poplatek ve výši 25 c. Nebo pomocí aplikace “Snapper Mobile App” zdarma.
Vlaky
Wellingtonské vlakové nádraží slouží kromě přepravy lidí do okolních čtvrtí Wellingtonu i jako oblíbená filmová lokalita. Železniční síť tvoří celkem 49 stanic. Vlaková doprava ve Wellingtonu je hlavně populární mezi zaměstnanci dojíždějícími za prací.
Croc Bikes
Kolo připomínající thajský tuk-tuk či rikšu je populárním dopravním prostředkem hlavně na wellingtonském nábřeží, odkud je to kousek do nedalekého Oriental Bay. Místo těchto tří až šesti místních kol je možné si pronajmout i obyčejné silniční kolo.
Cena za croc bike od 16,50 NZD, cena za silniční kolo: od 10 NZD.
Parkování
Parkovací systém ve Wellingtonu funguje podobně jak ho známe z Evropy. Přijedete, zaparkujete a zaplatíte za hodinu, dvě nebo celý den. Ve Wellingtonu jsou i místa, kde lze parkovat zadarmo. Soboty, neděle a statní svátky umožňují parkování v centru města na vyhraněných místech zdarma. Pokud plánujete utéct bez placení či myslíte, že těch 5 minut bude v pohodě, tak věřte, že ve Wellingtonu je asi největší uskupení hlídačů parkovišť na světě. Tučná pokuta vás tedy nemine.
Mezi centrální parkoviště patří:
Wellington Waterfront Motorhome Park (hned vedle Muzea Te Papa), které v noci slouží jako kemp pro obytné vozy. Toto parkoviště se nachází přímo na wellingtonském nábřeží. Sem doporučuji zaparkovat nejpozději v 8hodin ráno.
Cena za hodinu: 4 NZD, cena za 24 hodin: 30 NZD
Oriental Bay se pyšní kuponovými parkovacími stáními od pondělí do pátku. Cena za kupón 7,50 NZD/den. Mimo tyto dny je možné v oblasti parkovat zdarma. Kupón je možné zakoupit v trafice, potravinách a večerkách.
Jak dlouho se ve Wellingtonu zdržet
Wellington se pro většinu cestovatelů stává poslední zastávkou na cestě za dobrodružstvím po Jižním Ostrově. Někteří tudy jen projíždí a nalodí se na trajekt směr Picton, někteří míří rovnou na letiště. Wellington určitě stojí aspoň za krátkou návštěvu. I za jeden den se dá vidět nejpodstatnější z města. Pro nasátí pravé atmosféry a prozkoumání okolí doporučuji pak minimálně tři dny.
Co si nenechat ujít v okolí Wellington
Seal colony
Red Rocks, jak se oblast jmenuje, je známá pro své červeně zbarvené skály a kolonii tuleňů, které je možné spatřit od května do října. Oblast Red Rocks se nachází 30 minut autem od centra Wellingtonu. Je však možné přijet i městskou hromadnou dopravou.
Doprava: autobus č. 1 do zastávky Island Bay (konečná zastávka 35 min), ze zastávky Island Bay 3 km pěšky (40min) přes Owhiro Bay až na začátek stezky na Red Rocks.
Kaitoke Park – Rivendell
I když je Wellington hlavním městem, jako metropole moc nepůsobí. Jeho poloha na tektonických deskách je důvodem častých zemětřesení, ze kterých vznikly i okolní kopce, které se dají z města obdivovat či navštívit. Za 45 minut se autem z Wellingtonu po SH2 dostanete přes zelené svahy a pohoří do parku Kaitoke.
Tento nenápadný park se stal populárním díky natáčení Pána Prstenů domovem Roklinky nebo jinak Rivendell (sídlo elfů ve Středozemí J. R. R. Tolkiena). Po natáčení všechny kulisy elfích pavilónů byly odmontovány, ale přesto jedna kulisa na místě zbyla a to elfí brána. Dodnes filmovou Roklinku připomíná Naučná stezka, která návštěvníky přenese do doby natáčení.
Pobřeží Kapiti
Vydejte se prozkoumat pobřeží Kapiti, které leží 50 km od Wellingtonu dostupné po SH1. Nabízí vyžití jak pro vyznavače plážového relaxu, kteří sem míří během víkendu, tak pro milovníky pěší turistiky. U městečka Paekakariki se nachází Escarpment Trek, kterému se také říká „Stairways to Heaven” nebo také „Schody do Nebe”. Tento 9,5 km dlouhý trek kromě úžasného výhledu na Tasmanské moře je i součástí nejdelšího treku na Novém Zélandu – Te Araroa měřícího 3000 km.