Novozélanďané milují platební karty a kartou zaplatíte opravdu skoro všude. Viděli jsme i jak lidé přispívají platební kartou na charitu na ulici v centru Aucklandu. Oproti ČR je normální platit i 1 dolar platební kartou.
Existují však výjimky:
- Některé obchody neumožňují platit kreditkou nebo stanovují minimální platbu kreditkou na 10 NZD.
- Počítejte s tím, že hotovost potřebujete v autobusech MHD, u některých stánků na farmářských trzích (zejména v menších městech), honesty boxů s farmářskými produkty a kempů DOC.
Volba účtu při platbě kartou
Při platbě kartou budete ve většině případů (mimo bezkontaktních plateb) nejprve vyzváni k tomu, abyste zadali typ účtu, ze kterého chcete platit. Nabízí se CHQ (Cheque), SAV (Saving) a CR (Credit).
CHQ je označení pro běžný účet, CR se používá při platbě kreditní kartou nebo jakoukoliv zahraniční kartou. Označení SAV nabízí různá použití, dle nastavení u banky. Jeho prostřednictvím můžete platit z dalšího účtu, který u banky máte a nepotřebujete k tomu druhou platební kartu. Například nám banka nastavila SAV tak, že jeho prostřednictvím platíme z našeho společného účtu.
[reklama]Tip: Pokud to obchodník umožňuje, při platbě zahraniční kartou volte variantu CR (Credit), platba variantou CHQ může být někdy zamítnuta.
Hotovost rychle a zdarma bez bankomatu
Na Novém Zélandu se nabízí mnoho možností, jak vybrat peníze z karty bez použití bankomatu. Službu cash-back nabízí zdarma většina supermarketů, kaváren a čerpacích stanic.
Termíny EFTPOS a payWave
Při placení na Novém Zélandu často uslyšíte pojem EFTPOS. Jsou jím často označovány platební terminály a platební karty. Název je odvozen od místního systému pro zpracování platebních transakcí.
Pojmem payWave jsou zase často označovány bezkontaktní platební karty. Název je odvozen od technologie společnosti Visa.
Poznámka: Limit pro bezkontaktní platby bez zadání PIN je na Zélandu stanoven na 80 NZD.