Nakupování potravin

Když jsme první ráno po příletu do Aucklandu platili nákup potravin v malém obchodě (tzv. dairy) na rohu od našeho ubytování, byli jsem přesvědčení, že při těchto cenách nevyhnutelně dříve či později umřeme hlady. Potom jsme ale objevili supermarkety a svět začal být opět o něco růžovější.

Supermarkety

Na Novém Zélandu jsou čtyři hlavní řetězce potravin, kde se dá nakoupit za příznivější ceny, ovšem počítejte s tím, že oproti ČR/SK jsou vyšší. Milovníky masa však potěší, že cena hovězího je ve srovnání s cenami ostatního masa velmi příznivá a tak věřte, ze velmi rychle přejdete od vepřového k hovězímu. Kvalita masa ze supermarketu tady na NZ se s ČR/SK dá jen velmi těžko srovnávat, budete nadšeni!

Připravte se také na to, že mléko a mléčné výrobky chutnají jinak, je z nich tak nějak cítit ta kráva. Rychle si na to ale zvyknete. Ceny ovoce a zeleniny se mění dle sezóny. Obecně platí, že během novozélandské zimy jejich ceny raketově stoupají, protože se musí dovážet, takže když uvidíte v zimě kilo cuket za 22 NZD, tak to vidíte opravdu správně!

[reklama2]

Při nákupu v obchodech počítejte s kulturním šokem. Prodavač/ka se Vás zeptá, jak se máte a jaký jste měli den a nákup vám (s výjimkou diskontního řetězce Pack ‘n Save) naskládají do tašky. Řada obchodů má i samoobslužné pokladny, které mohou být v počátcích poměrně zajímavou výzvou, neboť ovoce, zeleninu i nebalené pečivo musíte vyhledat v abecedně řazeném seznamu a obzvláště v případě pečiva nejsou obrázky vždy úplně nápomocné. Je to ale dobrý způsob, jak si rychle doplnit slovní zásobu a v případě, že si nevíte rady, obsluha, která poradí, není nikdy daleko.

Nákup alkoholu

Než se vrhnete do nakupování, za zmínku stojí poznámka o nákupu alkoholu. V supermarketech seženete jen pivo a víno, tvrdší alkohol prodávají jen specializované a licencované obchody. Cena alkoholu je na Zélandu vzhledem k jeho vysokému zdanění opravdu vysoká. Minimální věk pro nákup alkoholu je stejně jako v ČR 18 let, ale pokud prodavač usoudí, že vypadáte mladší 25 let, požádá vás o předložení cestovního pasu. Český občanský průkaz ani řidičák bohužel nestačí. Vtipné na tom všem je, že svůj věk musí prokázat všichni, kdo s vámi stojí u pokladny a vypadají mladší 25 let. O předložení pasu jsme bohužel žádáni poměrně často, přestože je mi přes třicet a řekl bych, že můj obličej vypadá dostatečně opotřebeně na to, aby tuto zprávu komunikoval světu. Alkoholovou taškařici je potřeba brát s nadhledem a těšit se ze svého mladistvého vzhledu.

Pár stručných informací o jednotlivých řetězcích:

Pack ‘n Save

Pack ‘n Save se profiluje jako diskont a má proto pověst nejlevnějšího ze všech níže uvedených. Většina jejich obchodů připomíná tak trochu velkoobchod typu české Makro. Základní potraviny zde pořídíte nejlevněji, ale mnoho položek je i dražších než u konkurence. Jednotlivé obchody, kterých je na Novém Zélandu přes 50., jsou provozovány jako franšíza různými majiteli a tak se ceny i nabídka mohou lišit obchod od obchodu.

Countdown

Po Pack ‘n Save nejlevnější řetězec, celá síť 180 obchodů napříč Novým Zélandem má stejného majitele – australskou firmu Woolworths. Nabídky i ceny jsou tak poměrně konzistentní bez ohledu na lokalitu.

Pokud si pořídíte členskou kartu One Card, za útratu každých 10 dolarů sbíráte body, ze které Vám po dosažení 200 bodů přijde poštou poukázka na slevu 15 dolarů z dalšího nákupu. Pokud jste na Zélandu jen na měsíční dovolené, poukázky se asi nedočkáte, ale přesto se karta vyplatí, neboť některé slevy/akční nabídky platí jen pro majitele karty. Countdown mívá rovněž akce, které Vám umožní získat slevu na benzín.

New World

Celkově dražší supermarket než Countdown, zejména v zimě však s lepší nabídkou ovoce a zeleniny. Je možné pořídit si klubovou kartu, která umožní přístup k dalším slevám. Pokud Zélandem pouze projíždíte, mají i dočasnou turistickou kartičku.

Pod značkou New World je na Zélandu provozováno více než 130 obchodů. Různé obchody mají různé majitele a tak si můžete všimnout, jak některé obchody pružně reagují na specifickou poptávku zákazníků. Ve Wanace na Jižním ostrově tak v sezóně prodávají velké množství teplých snídani a masa připraveného na gril.

Fresh Choice

Síť více jak dvaceti obchodů a v celkovém srovnání běžného nákupu patří mezi dražší z výše uvedených. V některých odlehlých lokalitách se však může jednat o nejlevnější obchod v místě. Fresh Choice navíc klade důraz na nabídku lokálních produktů a podporu lokální komunity, což je myšlenka, která má určitě něco do sebe

Four Square

Four Square je taková vesnická samoobsluha v místech, kde nejsou supermarkety nebo kde supermarkety v minulosti neměli. Očekávat můžete základní potraviny za trochu vyšší ceny. Mnohdy je to dobré místo k nákupu předtím, než se vydáte do odlehlejších oblastí, kde už potraviny za běžné ceny nekoupíte vůbec.

Některá Four Square (stejně jako ostatní výše zmíněné obchody) prodávají i grilovaná kuřata. Může to být dobrý oběd či večeře bez zbytečných příprav a za rozumné peníze.

Trhy

Prakticky v každém městečku se pořádají pravidelné farmářské trhy. Nakoupíte na nich lokální a domácí produkty, které většinou v supermarketu nepořídíte. Někdy trochu dražší, ale za tu kvalitu to stojí. Navíc většina trhů nabízí skvělou atmosféru, možnost si dobře popovídat s místními a poslechnout si živou hudbu.

Honesty boxy

Novozélandští farmáři dávají pojmu samoobsluha nový rozměr. Při svých toulkách často narazíte na cedule oznamující prodej ovoce, zeleniny, medu, mléka a dalších produktů. Když ale přijedete blíže, zjistíte, že vše je vyskládané na stolu u silnice nebo volně leží v garáži či budce, která zve k návštěvě. Prodavače zde ale nečekejte. Namísto toho je každá nabízená položka označena cenou a peníze se vkládají do kasičky. Říká se tomu honesty box a počítá se s tím, že každý zaplatí za to, co si vezme. Někde už se nejspíš spálili a tak některé honesty boxy hlídá kamera. Vyplatí se zastavit a nakoupit. Nejen, že oproti nákupu v obchodě ušetříte, ale nabízené produkty jsou často i v bio kvalitě. Takže pozor, hotovost (a drobné) vždy s sebou!

Bonusové tipy na závěr

Když poprvé přijdete do obchodu, nebudete možná vědět, co koupit, protože většina produktů a značek je jiná než v Čechách. Níže naleznete několik našich osobních tipů nalezených metodou pokus, omyl. Většinu níže uvedených produktů navíc můžete poměrně často v jednom supermarketů zakoupit za akční ceny.

  • Sýry – Na to, že Nový Zéland produkuje takové množství mléka, má dle mého názoru co dohánět, pokud se nabídky a chutě sýra týče. Můj osobní tip je Noble Tasty Cheddar od značky Mainland. Nejlépe chutná s avokádem. Nenechte se odradit tím, že je pouze 30 %, rozhodně nechutná jako český eidam třicítka a obsahuje více proteinů než tuků. Pokud vás přepadne chuť na italskou mozzarellu či parmazán, nechte si ji zajít nebo zaplaťte raději více a kupte ty italské. Obzvláště novozélandská mozzarella v hranatém tvaru běžného sýra skutečně nestojí za investici.
  • Paštika – Náš favorit je Master Chef Pate Cracked Pepper.
  • Džus – Doporučuji Homegrown Fresh Juice, který je skutečně z pomerančů či dalšího ovoce a nikoliv z koncentrátu. Zároveň pomerančový džus je opravdu 100 % a není ředěn jablečným džusem, což je častý nešvar mnoha dalších značek. Ty jsou potom logicky levnější, ale vlastně kupujete jiný produkt.
  • Müsli – Moje oblíbené je müsli značky Barborka, vyrobené od základu ze spousty ořechů a dalších skvělých surovin. Pokud však moje přítelkyně není poblíž, Hubbards Muesli Toasted Almond & Pecan je přijatelnou alternativou.
  • Energie na treky – Na žádný trek jsme nikdy nevyrazili bez zásoby tyčinek Tasti Protein Bar (naše nejoblíbenější příchuť je slaný karamel) a Tasti Meganuts Double Chocolate či Peanut butter. Obyčejně jsou dražší, ale poměrně často je prodávají za akční ceny.
  • Jídlo na treky – Tato jídla se nám osvědčila jako relativně chutné večeře na trecích. Neočekávejte zázraky, na treku chutná více, v kempu si určitě zvládnete uvařit něco mnohem chutnějšího: Roast Chicken a Spaghetti Bolognaise od Back Country, Venison and rice noodle stirfy a Beef Bourguignon od Outdoor Gourmet, Indian Chana Masala od MTR. V případě posledního zmíněného může být jedno balení pro 2 hladové málo, ale oproti výše jmenovaným stojí jen 3 dolary.