Vítejte na Novém Zélandu. Přinášíme vám přehled prvních kroků, které byste měli podniknout, abyste váš start working holidays nebo pracovního života na Novém Zélandu zahrnoval minimum starostí.
Krok 1: Bankovní účet
Založení bankovního účtu není až tak lehký proces, jak by se na první pohled zdálo. Banky totiž při založení účtu vyžadují tzv. proof of address, tedy doklad vaší adresy. To může být v začátcích poměrně obtížné, protože obvykle bydlíte na Novém Zélandu v dočasném ubytování. V článku Založení bankovního účtu přinášíme tipy, jak získat proof of address, který banky akceptují. Zároveň v něm představujeme novozélandské banky a postup založení bankovního účtu u jednotlivých bank.
Až budete mít zařízený bankovní účet, můžete si převést Kč na NZD. Pro převod peněz mezi ČR a Novým Zélandem doporučujeme službu Transferwise, kde obvykle získáte dobrý kurz a ušetříte na bankovních poplatcích.
Krok 2: Žádost o daňové číslo IRD
Bez IRD čísla výplatu nedostanete a pokud ano, tak zdaněnou daní ve výši 45 %. Předtím než žádáte o IRD číslo, musíte mít založený plně funkční bankovní účet. Detailní postup, jak o IRD zažádat naleznete v našem článku IRD: Jak požádat o daňové číslo.
Krok 3: Mobilní telefon a internet
S telefonem a mobilním internetem jde všechno zařizování podstatně lépe. Přečtěte si náš článek Mobilní telefon a internet, ve kterém představujeme novozélandské mobilní operátory a jejich nabídku. Ti z vás, kdo si prostřednictvím CZECHKiwis.cz sjednali pojištění již mají vyřešeno, protože s novozélandskou SIM kartou na Zéland přiletěli.
Krok 4: Auto
Někdy máme pocit, že na Novém Zélandu je více aut než obyvatel. Auto má skoro každý a tomu odpovídá i kvalita veřejné dopravy. Pokud chcete objevovat přírodní krásy Nového Zélandu, bez auta to jde komplikovaně. Tipy, kde hledat nové auto a na co si dát při koupi pozor, najdete v našem článku Nákup auta na Zélandu.
Další tipy
Seznamte se s místními a krajany
Není nad to, mít na vaší straně světa někoho, kdo zná místní prostředí, uvažuje podobně, protože pochází ze stejné kultury a prošel si stejnými začátky jako vy. Seznamte se s místními, expaty a krajany. Využít můžete meetup.com, sociální sítě – například v Aucklandu organizuje akce pro krajany CS Club Auckland, v Christchurch Czech & Slovak Community Christchurch a krajany napříč NZ najdete i v naší interaktivní mapce. Tam se můžete přidat i vy. Mimo to, věřte, že na Čechy budete na Zélandu narážet pořád:-).
Ubytování
Pokud hledáte sdílené ubytování, můžete kromě řady skupin na sociálních sítích využít některý z následujících webů: Trademe Flatmates Wanted, NZ Flatmates, Easy Roommate a graficky ne úplně vydařený Flat Finder.
Pokud si chcete pronajmout dům či byt jen pro sebe, dobrou nabídku najdete na Trademe. Další rady a tipy na téma pronájem již brzy přineseme v článku Pronájem bytu nebo domu.
Pokud plánujete na začátku cestovat, přečtěte si náš článek Ubytování na cestách.
[reklama]
Práce
Naše rada zní, pokud nemusíte, do práce nespěchejte. Alespoň ne do té, která by mohla být trvalejšího charakteru. Potkali jsme se s řadou Čechů, kteří přijeli na working holidays a okamžitě začali hledat práci. Našli ji a zůstali v ní celý rok. No a díky / kvůli tomu začali teprve před koncem svých working holiday víz cestovat a poznávat krásy Nového Zélandu. Stejné zážitky nám popisovalo i mnoho Čechů, kteří na Zéland přijeli na pracovní víza. Většinou zmiňovali, že kdyby mohli něco změnit, tak by určitě nastoupili do práce později a před nástupem do práce více cestovali, protože potom už neměli tolik volného času.
Pro detailní popis toho, kde hledat práci, čtěte náš článek Kde hledat práci.
Nepotřebujete vydělávat peníze, ale chcete dělat něco smysluplného? Pak můžete hlídat maják, kemp nebo kroužkovat ptáky s DOC. Jen pozor, některé aktivity vyžadují finanční příspěvek od dobrovolníka, informaci najdete u konkrétní aktivity. Většinou máte při dobrovolničení pro DOC nárok na ubytování zdarma.
Pokud máte zájem pracovat za byt a stravu, zkuste WWOOF, HelpX nebo Workaway.