Nový Zéland je vnímán jako jedna z nejdražších zemí, kam se můžete vydat cestovat nebo se usadit. To ale neznamená, že si tu nemůžete půjčit auto s plnou nádrží za dolar na den, ubytovat se a jíst zdarma a ještě k tomu získat zkušenosti z života místní farmářské rodiny. Poradíme vám, jak si zdarma užít horkou lázeň, ušetřit za atrakce, včetně bungee jumpingu, jídlo i za benzín.
Jak si půjčit auto za dolar
Půjčovny aut mnohdy potřebují přemístit své vozy do míst, kde je po nich větší poptávka. Když velké množství jejich zákazníků poptává auta v Aucklandu a jim se hromadí auta v Christchurch, potřebují je převézt zpět. Aby minimalizovali náklady, nabízejí půjčení auta od 1 NZD za den a plnou nádrž, když jim auto převezete z A do B. Podle vzdálenosti jednotlivých míst určují maximální počet dní, po které je možné auto takto využívat. Mnohdy přitom můžete doplatit za prodloužení výpůjčky. U přesunů mezi ostrovy často nabízejí i lístek na trajekt pro přemisťované auto zdarma.
Nejlepší osobní zkušenost máme s webem TransferCar, který kumuluje nabídku od více půjčoven. Nabídka je velmi aktuální a požadavky na auta jsou poměrně rychle potvrzovány. Dalším webem, který shromažďuje nabídku více půjčoven je Imoova. Potvrzení rezervace u nich v našem případě trvalo déle a někdy inzerovali auta, která již nebyla k dispozici. Měli ale snahu nabídnout alternativu. Velkou výhodou je to, že na tomto webu najdete i nabídku relokací po Austrálii.
Počítejte s tím, že půjčovny v relokacích hledají efektivní způsob přepravy aut dle aktuální potřeby a ta se neustále mění. Někdy si můžete rezervovat kompaktní auto a dostat na přepravu nový 8-místný van jen s 2 tisíci najetých kilometrů. To se nám stalo ve Wellingtonu a chvíli jsme přemýšleli, jestli to nevzdáme a nepojedeme raději stopem. Potom to byl ale skvělý zážitek.
Pokud jste při svém cestování časově omezení, vyplatí se nespoléhat na relokace a včas si rezervovat auto v půjčovně. Promyslete své cestovní plány a půjčení auta ještě před nákupem letenky. Vhodnou kombinací míst odletu a příletu tj. míst pro vyzvednutí a vrácení auta můžete ušetřit peníze i drahocenný čas vaší dovolené. Myslete na to, že půjčovné je nižší mimo hlavní sezonu.
S vybráním a půjčením auta na Novém Zélandu rádi pomůžeme.
Pro odvážnější dovolenkáře je tu také varianta koupit auto na začátku pobytu a na konci jej zase prodat s minimální ztrátou. Pokud jedete na déle než dva měsíce, určitě tato varianta stojí za zvážení. O procesu nákupu a prodeje auta se dočtete v našem článku nákup auta.
Benzín se slevou
Když už máte půjčené auto skoro zadarmo, nabízí se otázka, jak ušetřit při nákupu benzínu nebo nafty. Pohonné hmoty jsou většinou levnější ve větších městech a ideálně na jejich periferiích. Čím zapadlejší vesnice, tím je cena obvykle vyšší. Pro více tipů čtěte článek Jak ušetřit na benzínu, kde vám mimo jiné poradíme, jak najít nejlevnější čerpací stanici na vaší trase.
U čerpacích stanic BP a GAS si můžete zřídit kartu AA Smartfuel, která vám umožní získávat slevu na benzínu. Body na tuto kartu sbíráte i nákupy v Supermarketu Countdown, kde navíc občas vyhlásí akci, kdy při nákupu nad určitou částku můžete tankovat se slevou. Během 2,5 měsíčního road tripu po Novém Zélandu jsme díky těmto tipům ušetřili na benzínu cca 200 dolarů.
Plánujete cestu na Zéland? Není letenka jako letenka! S letenkou od CZECHKiwis si kupujete také kamaráda na telefonu pro případ nouze. Provozujeme totiž českou i novozélandskou linku, kde nás můžete kontaktovat, pokud věci nefungují tak, jak mají. Neustále také jednáme s aerolinkami o speciálních cenách či výhodách pro naše cestovatele. Pro nabídku na míru nám pošlete nezávaznou poptávku letenky.
Ubytování zdarma a jídlo k tomu?
Účet za ubytování tvoří podstatnou část nákladů většiny cestovatelů. Mnoho novozélanďanů žije přitom na krásných místech na samotě a chová spoustu domácího zvířectva. Když se rozhodnou vyrazit na dovolenou, vyvstává otázka, kdo se jim o to všechno postará. Na web kiwihousesitters.co.nz a jemu podobných si tak můžete najít rezidenci připravenou k vašemu nastěhování. Jen se musíte majiteli starat o jeho domácí mazlíčky, faunu atd. My jsme díky tomu strávili dva krásné měsíce na ostrově Great Barrier.
Vyzkoušet můžete také tzv. WWOOFing. Původní myšlenkou je pomoc na organických farmách, obvykle 4-6 hodin práce za bezplatné ubytování a jídlo. Dnes však po registraci na Wwoof.nz (členství je za 40 NZD / rok) můžete najít i další byznysy, které nabízejí ubytování a jídlo výměnou za nějakou práci. Viděli jsme tam inzeráty na natáčení reklamního videa pro yoga centrum nebo práci v kavárně. Sami jsme si vyzkoušeli život na organické farmě spojené s penzionem. Nejen, že jsme měli možnost užívat si každý den všech výdobytků života na farmě, ale naše hostitelka Glen každý den připravovala pro hosty svého penzionu večeře, u kterých jsme nemohli chybět. Každý večer jsme tak poznali nové lidi z různých koutů světa a vyprávěli si zážitky z cest. Obdobně funguje také mezinárodní projekt Workaway.info nebo Helpx.net
Upozornění: Na WOOFing nahlíží novozélandské imigrační jako na práci, protože výměnou za odvedenou práci dostáváte ubytování a stravu, správně byste proto měli mít víza umožňující práci (například working holiday víza).
Další skvělou možností, jak ušetřit na ubytování je stát se dobrovolníkem pro vládní agenturu DOC, která na NZ spravuje treky, chaty, kempy a stará se o ochranu novozélandské přírody. Přihlásit se můžete na webu DOC. Jen je potřeba hlásit se hodně dopředu. Plánovali jsme se stát „hlídači“ majáku a pozorovatelny tučňáků žlutých v oblasti Catlins na jihu Jižního ostrova, ale rychlejší zájemci nás předběhli.
Pokud vás nic z výše uvedeného nezaujalo, určitě vyzkoušejte alespoň ubytování v některém z DOC kempů. Mnohé z nich jsou umístěny v oblastech, které by jim mohli luxusní hotely a penziony závidět. Ani vám proto nebude vadit, že vodu si musíte přinést z potoka, odskočit na suchý záchod a umýt se v jezeře či řece (někdy ledovcové). Ubytování začíná na 6 NZD na osobu a noc, vybavenější kempy se sprchou a splachovacími záchody stojí obvykle více.
Nákupy na Zélandu
Potraviny zakoupíte nejlevněji v řetězcích Pak’nSave a Countdown nebo po cestách přímo od farmářů. Ti své přebytky prodávají ve stáncích přímo u cesty. Řetězce potravin Countdown a New World mají věrnostní kartičky, jejichž použitím získáte slevu na vybrané zboží.
Pokud vám chybí nějaké oblečení, pro levné nákupy navštivte novozélandskou formu second handu, tzv. op shopy. Nebo zajděte do Kmartu či Warehouse, kde seženete i levné outdoorové vybavení či nábytek.
Grilování po celé zemi
Pro milovníky grilování máme dobrou zprávu – po Zélandu najdete volně k dispozici grily, většinou zdarma, někdy za 2 dolarovou minci. Najdete je ve městech, v parcích i na plážích. Je až neuvěřitelné, jak jsou Kiwíci čistotní, každý po sobě gril skvěle vyčistí.
Horká lázeň zdarma
Fakt, že se Nový Zéland nachází na rozhraní tektonických desek, přináší nepříjemnosti, jako je například zemětřesení. Geotermální energie však také znamená teplo a tím pádem i teplé přírodní lázně nazývané hot pools. Pokud pocítíte touhu prohřát se v horké lázni, na webu NZHotPools najdete přehled snad všech hot poolů napříč Novým Zélandem. Najdete tam teplé prameny všeho druhu, včetně těch zdarma.
Když zpětně vzpomínáme, největší odměnou pro nás byly hot pooly u Welcome Hut na Copland Tracku. To naložení do horké lázně bylo totiž opravdu zasloužené. A všude okolo jen výhled na hory…
Zábava a atrakce
Když odložíte klasické průvodce Novým Zélandem, které často připomínají telefonní seznam provozovatelů nejrůznějších atrakcí a aktivit, zjistíte, že nejhezčí místa Nového Zélandu můžete mnohdy objevit skoro zadarmo – na trecích. Méně navštěvované chaty není potřeba rezervovat předem. Za 92 NZD si můžete v DOC kanceláři pořídit půlroční backcountry hut pass (za 122 NZD roční), který vám umožní ubytovat se v těch chatách, které není potřeba rezervovat, zdarma. To, že jsou některé chaty a treky méně populární, je většinou dáno tím, že o nich naštěstí nepsali vydavatelé masových průvodců. Výhledy a zážitky z treku jsou ale mnohdy lepší než ty z nejpopulárnějších Great Walks. Třeba proto, že si je nemusíte rezervovat předem, ale vyrazíte, když je hezké počasí. A v neposlední řadě proto, že tam narazíte na lidi, kteří mají také rádi poznávání přírody.
Člověk je ale tvor společenský a proto občas rád opustí novozélandskou buš a vyrazí na pivo či dobrou večeři a nebo si dopřeje zážitek, na který bude vzpomínat zbytek života, ať už je to plavání s delfíny nebo skákání bungee.
Pokud se chystáte na pivo, kolem 16 – 17 hodiny začíná v řadě barů happy hour, během které ceny výrazně klesají nebo roste objem sklenic. V našem oblíbeném baru v Aucklandu tou dobou točí tupláky. A to je v zemi, kde při objednání „piva“ dostanete automaticky malou sklenici naplněnou zlatavou tekutinou bez pěny, skutečně zážitek.
Pokud nemáte jen žízeň, ale také hlad, rezervujte si stůl v restauraci prostřednictvím webu First Table. Za rezervaci zaplatíte 10 NZD, ale získáte na jídlo slevu 50 % (platí pro 2 – 4 strávníky).
Řadu atrakcí můžete nakoupit s výraznou slevou na serveru bookme.co.nz. Slevy dosahují až 75 %. Obdobou českého Slevomatu jsou servery GrabOne nebo Groupon. Našim oblíbeným společníkem s dobrou nabídku slev na zábavu, jídlo a kávu jsou tzv. Entertainment Books. Jedná se o knihy nebo mobilní aplikace pro jednotlivé regiony Nového Zélandu. Prodávají se za ceny okolo 60 – 70 NZD a jsou plné kupónů na slevy. Mnohdy se vám kniha zaplatí již při návštěvě jediné atrakce se slevou 2 za cenu 1. Deset dolarů z ceny knihy přitom jde na dobročinné účely. Při nákupu přes výše uvedený odkaz podpoříte Czech and Slovak Club Tauranga.
Levné letenky a přelety po Zélandu
Nezanedbatelnou částkou, která ovlivní celý váš rozpočet, je samotná letenka na Zéland.
Letenku za dolar vám nikdo asi nedá, ale občas se objeví akce za super cenu. Pokud máte zájem o individuální a přátelský přístup a letenky za speciální ceny, pošlete nám nezávaznou poptávku. Na letenky na Nový Zéland se specializujeme a s leteckými společnostmi máme vyjednané speciální ceny, díky kterým nabízíme letenky za nejnižší ceny na trhu. Umíme nabídnout cenově výhodné kombinace letů, které automatizované vyhledávací nástroje nevidí. Na rozdíl od agentur sídlících v ČR, umíme nabídnout i návazné lety po Zélandu za zvýhodněných podmínek a samostatné letenky z NZ nebo Austrálie kamkoliv do světa.
Na letenkách po Zélandu, do Austrálie i Pacifiku můžete ale snadno ušetřit i sami:
- Zaregistrujte se k odběru aktualit u Air New Zealand (ať už registrací do věrnostního programu nebo jednodušeji odběrem aktualit na Facebooku.) Dozvíte se tak včas o jejich slevách, ať už se jedná o vnitrostátní lety, lety do Austrálie, Pacifiku nebo jinam.
- Nejlevnější letenky Air New Zealand také můžete ulovit na webu Grabaseat.co.nz, kde zejména vnitrostátní letenky zakoupené dlouho dopředu koupíte za hubičku.
- JetStar spouští každý pátek Friday Frenzy, v rámci kterého každý pátek mezi 16. – 20. hodinou NZ času zlevní vybrané lety. Většinou se slevou nenakoupíte letenky na poslední chvíli, ale lety s odletem až 6 a více týdnů dopředu. Není to ale pravidlo vytesané do kamene.
Cestovní pojištění
Na Novém Zélandu existuje systém ACC, který kryje léčebné výlohy za úrazy vzniklé na území Nového Zélandu pro všechny, kteří se zde nacházejí (tedy i pro turisty atd.). Nezahrnuje to ale léčebné výlohy za vzniklá onemocnění ani repatriaci domů a proto je potřeba mít i cestovní pojištění. Na cestovním pojištění se určitě nevyplatí šetřit. Zároveň ale neplatí, že by vyšší cena pojištění znamenala vždy vyšší kvalitu.
V CZECHKiwis jsme za vás prostudovali pojistné podmínky od A do Z a pojišťovnám jsme položili řadu šťouravých otázek. Teprve poté jsme dali těm nejlepším pojištěním zelenou. Nabízíme výběr pojištění, které bude krýt vaše aktivity i případnou manuální práci a přitom za něj neutratíte všechny našetřené peníze. Můžete si tak sjednat roční cestovní pojištění České pojištovny za cenu 6.550 Kč. Pokud se chystáte “jen” na dovolenou, můžete si sjednat pojištění celé cesty již od 590 Kč. Celou nabídku dlouhodobého i krátkodobého pojištění najdete zde.