Jak si prodloužit working holiday o 3 měsíce

Blíží se vaše working holiday víza nezadržitelně ke svému konci, ale stále jste nestihli poznat všechny kouty Nového Zélandu nebo vydělat na další cestovatelská dobrodružství? Víte již nyní, že roční pobyt na Zélandu vám nestačí? V našem průvodci se dozvíte, jaké podmínky musíte splnit, abyste mohli požádat o prodloužení working holiday víz o 3 měsíce a co vše je potřeba zařídit, abyste zvládli podat žádost během jediného dne.

Nový Zéland

Splnění podmínek udělení prodloužení

Sezonní práce v zemědělství

Základní podmínkou, kterou musíte splnit, je strávit před okamžikem podání žádosti alespoň 3 měsíce sezonní prací v zemědělství – konkrétně v rostlinné výrobě (ovoce, zelenina i další rostliny) či vinařství. Sezonní práce je definována jako pěstování, údržba, sklizeň či balení sklizně.

Podmínku tak splňují například Ti, kdo pracovali na sadech, na vinicích, ve sklenících nebo v pack housech.

Všimněte si, že podmínka nezahrnuje práci v “živočišné výrobě”.

Splnění podmínky je možné doložit jedním z níže uvedených způsobů:

a) Přiložením výplatních pásek

b)  Výpisem z IRD. Pokud se vám nedaří do vašeho IRD účtu přihlásit, může to být tím, že ho nemáte aktivovaný. Aktivaci provedete na telefonním čísle, které se vám zobrazí, při neúspěšném přihlášení nebo osobně na pobočce Inland Revenue.

c) Přiložením dopisů od zaměstnavatele, který vám tímto potvrdí, na jaké pozici a jakou dobu jste u něj pracovali.

O Working Holiday Extension Work Visa je možné žádat jen když se stále nacházíte na Novém Zélandu a máte platná Working Holiday víza.

Vyplnění žádosti a doplnění všech požadovaných dokumentů

Formulář žádosti

Žádost o working holiday extension si můžete stáhnout z webových stránek New Zealand Immigration.

Protože tento formulář se používá také k žádosti o SSE víza, vyplňujte pouze tyto sekce týkající se WHE žádosti:

A – osobní údaje

B – kontaktní údaje

D – detaily o každém ze zaměstnavatelů (pay slipy, výpis IRD)

E – údaje o vaší povaze

F – údaje o vašem zdravotním stavu

G – prohlášení

J – pokud platíte žádost platební kartou

Tip: Žádost včetně příloh se podává  pouze papírově. Dokumenty můžete levně vytisknout například v nejbližší knihovně.

Průkazové fotografie

Je potřeba přiložit 2 kusy. Fotografie vám vyhotoví například na poště nebo ve Warehouse Stationery, obvyklá cena je 20 NZD / set 6 kusů.

Cestovní doklad

Nezapomeňte si zkontrolovat platnost vašeho pasu – abyste splnili podmínky pro prodloužení, musí být váš cestovní doklad platný ještě minimálně 3 měsíce po plánovaném odletu ze Zélandu. Například: pokud plánujete odletět 3. března, pas musí být platný minimálně do 3. června.

Máte dvě možnosti. Buď můžete k žádosti přiložit pas a doufat, že vám bude v pořádku zaslán zpět, nebo můžete přiložit ověřenou kopii pasu. Stačí strana s vašimi osobními údaji a fotografií, není potřeba kopírovat razítka ve vašem pase.

Kde zařídit ověřenou kopii pasu na Novém Zélandu? Na webových stránkách můžete vyhledat nejbližšího úředníka „JP“ (Justice of the Peace) včetně úředních hodin. Ne každý JP musí být vybaven kopírkou, je proto vhodné přinést si s sebou kopii pasu. Kopii si můžete nechat zhotovit například v knihovně. Úředník vám na kopii dá razítko a podpis a máte hotovo. Ověření je přitom zdarma.

Tip CZECHKiwis: Ověřenou kopii pasu můžete získat i na jakékoliv policejní stanici.

Finance

V době žádosti je potřeba mít na účtě částku 280 NZD, tolik prodloužení víz stojí. Suma vám bude automaticky stržena z účtu, jakmile vám dorazí email o tom, že vaše žádost byla přijata imigračním.

Dále podmínky říkají, že je potřeba doložit kopii cestovního dokladu (letenky) z Nového Zélandu, nebo mít na svém účtu prostředky k jeho nákupu. Stačí vám suma na zakoupení letenky ze země (nemusí to být letenka do ČR) v podobě výpisu z vašeho bankovního účtu.

Další podmínky pro úspěšné podání žádosti

Dále se na stránkách New Zealand Immigration můžete dočíst tyto požadavky:

  • Zdraví — Kritériem udělení prodloužení je dobrý zdravotní stav. K žádosti však není nutné dokládat potvrzení zdravotním stavu, pokud vás k tomu imigrační nevyzve.
  • Charakter — Pokud délka pobytu na Zélandu nepřesáhne 24 měsíců, nemusíte dokládat tzv. police certificate. Ovšem zodpovězte pravdivě veškeré dotazy v příslušné části žádosti. Ta se ptá i například na pokuty za parkování, dopravní přestupky atd. Imigrační úřad si může veškeré uvedené informace ověřovat.
  • Lokace — V době podání žádosti se musíte nacházet na Novém Zélandu.
  • Platná víza — V době žádosti musíte mít platná Working Holiday víza.

Working Holiday Extension Work Visa můžete získat jen jednou.

Odeslání žádosti

Splnili jste všechny výše uvedené podmínky, máte připravené požadované dokumenty a teď je třeba vše doručit. Můžete tak učinit osobně na imigračním úřadu v Aucklandu (jediné místo kam lze doručit žádost osobně), nebo odeslat poštou na adresu podle regionu, ve kterém se nacházíte. Adresy a kompletní informace najdete na tomto odkazu. Jedná se o regiony: Auckland, Manukau, Palmerston North, Wellington a South Island.

To, že byla žádost přijata, poznáte podle toho, že vám přijde potvrzovací email.

Na vyřízení žádosti je lhůta 30 dní. Doporučujeme nechat si rezervu na zařízení potřebných náležitostí, kdyby vám žádost byla zamítnuta (prodej auta, nákup letenek, suvenýrů aj.).

Existuje možnost si o prodloužení zažádat i například v případě, že vám vaše WHS víza vyprší třeba za týden. Jen je důležité mít na paměti, že musíte být zařazeni do procesu zpracování vaši žádosti ještě v době, kdy vám WHS platí. V opačném případě jste v zemi na černo a tím pádem nesplňujete podmínky prodloužení a co hůř musíte zemi okamžitě opustit.

Pokud donesete žádost na imigrační úřad osobně, ušetříte pár dní, než ji doručí pošta, pokud ji tedy doručí (občas se může něco nepředpokládaného přihodit, určitě to znáte z Čech). Když se stane, že vám v době zpracovávání žádosti skončí platnost vašich WHS víz, měla by vám být udělena Interim víza, která vám umožňují dále pracovat nebo studovat v zemi, dokud se imigrační úřad nevyjádří k vaší žádosti. Tuto možnost berte ale jako tu nejzazší.

Pokud je vám vízum uděleno, přijde vám elektronicky, což je dostačující pro veškerou komunikaci se zaměstnavatelem či na letišti. Udělená “working holidaymaker extension visa” mají stejné podmínky jako původní working holiday víza. Tři měsíce prodloužení začínají platit ode dne, kdy vám vypršela working holiday víza.

Nezapoměňte na cestovní pojištění! Ať už prodlužujete svůj pobyt na Zélandu nebo po roce na Zélandu pokračujete cestováním do dalších zemích, nezapomeňte si prodloužit také cestovní pojištění . Přehled možností najdete v našem článku Prodloužení cestovního pojištění ze zahraničí

Další možnosti prodloužení pobytu na Novém Zélandu

Studijní vízum

Studijní víza můžou být vhodnou alternativou pro ty, kteří chtějí na Zélandu zůstat a vzdělávat se. Pravda, je to zpočátku nákladnější varianta a nedává takovou flexibilitu cestování. Při studiu na 14 týdnů a více na plný úvazek, máte ale šanci získat studentská pracovní víza a u studia pracovat až 20h týdně. Může se jednat o studium angličtiny nebo odborné studium. Úroveň vzdělávání je na NZ vysoká, takže se jedná o dobrou investici.

Za určitých podmínek po roce soustavného studia existuje navíc možnost získat work víza na další rok po skončení studia..

V CZECHKiwis jsme kvalifikovaní poradci pro studium na Zélandu a máme pro vás připravené speciální ceny s mnoha jazykovými školami! Pokud vás zajímá více o studiu na Novém Zélandu nebo o možnostech, jak z Working holiday přejít na studijně pracovní víza, neváhej se na nás obrátit.

| Více o jazykových kurzech |

Turistické vízum

O turistické vízum můžete zažádat online, ale pokud celková doba vašeho pobytu na Zélandu překročí 12 měsíců, budete potřebovat lékařské vyšetření (Medical check) včetně rentgenu hrudníku, které se pohybuje mezi 300 – 600 NZD. Více informací o žádosti pro turistická víza najdete zde. V momentě, kdy vám budou schválena turistická víza, přicházíte o možnost práce na Novém Zélandu.

Alternativou pro některé může být opustit Nový Zéland před vypršením stávajících víz a vrátit se zpět na Zéland na dovolenou na max 3 měsíce v rámci visitor víza. Lékařskou prohlídku v tomto případě potřebovat nebudete, ale budete se muset prokázat již zakoupenou letenkou z Nového Zélandu a velmi pravděpodobně budete muset prokázat, proč se na Zéland vracíte znovu po tak dlouhodobém pobytu.

Další typy víz

Mezi další možnosti víz, které umožní delší pobyt na Novém Zélandu, patří například pracovní, partnerská nebo rezidenční víza. Každá z těchto kategorií má své specifické a komplexní požadavky. Pro více informací čtěte náš článek Víza na Nový Zéland nebo navštivte stránky imigračního úřadu.  

3 osobní zkušenosti

Michal a Lenka

Chtěli jsme oba dva vyzkoušet žít rok v zahraničí a Nový Zéland byl můj velký sen a Uzlík mě v něm podpořila. Oba jsme zanechali našich prací a vyjeli do světa, procestovali jsme Nový Zéland, studovali v Aucklandu v jazykové škole a vyzkoušeli si několik prací v zemědělství.

Touha zdokonalovat se v angličtině a vydělat si peníze na další cestování po světě nás natolik pohltila, že jsme se rozhodli si zde prodloužit pobyt o další 3 měsíce, k čemuž nám pomohl výše zmíněný návod, podle kterého jsme postupovali. Držíme palce všem, kteří se rozhodnou v této krásné zemi, setrvat o něco déle.

Luděk a Petra

Petra a Luděk

Na Zélandu jsem už procestovali vše, co jsme vidět chtěli a dokonce jsme přemýšleli o dřívějším odletu do Čech. Jenže jsme měli dobře rozjetou práci, vydělávali fajn peníze, které bychom po příletu do ČR určitě nevydělali. V době, kdy jsme žádali, neexistoval žádný přehledný návod v češtině. Nicméně na stránkách imigračního jsou přehledně popsané jednotlivé kroky, které jsou vcelku jednoduché.

Stačí vyplnit formuláře, vytisknout si ze stránek IRD dokument, kde uvedete, kde všude a jak dlouho jste pracovali, přidáte pas, fotografie, doložíte letenku ze země nebo patřičný obnos. Vše jsme odeslali poštovní obálkou s trackingem. Pro tento případ jsme si na Zéland přivezli i druhý pas, což nám ušetřilo trápení jak v případě nákupu alkoholu, tak i v jiných situacích, kde bylo potřeba se ověřit.

Propočítali jsme, kde bychom se asi tak mohli nacházet v době, až bude vše vyřešené a zadali adresu ve službě Poste Restante. Pasy na nás čekaly k vyzvednutí.

Pokud nespěcháte domů, tak z extension WHS plynou samá pozitiva. Poplatek 245 NZD, které zaplatíte, si vyděláte za den a půl v práci s minimální mzdou. Můžete v klidu docestovat tam, kam jste to nestihli, potkáte spoustu lidí a může se vám poštěstit i nabídka na Work Visa. A jistě existuje spousta dalších důvodů, proč žádat o prodloužení.

Lukáš

lyzovani

Ze začátku pobytu jsem o prodloužení ani neuvažoval, ale čím déle jsem na Zélandu byl, tím víc jsem objevoval jeho možnosti a postupně zjišťoval, že rok nestačí. Měl jsem napracovaných několik týdnů na kiwi sadu a tak jsem si před vypršením víz našel práci ještě na vinici, abych mohl požádat o prodloužení.

Protože vždy vše nechávám až na poslední chvíli, zbytečně jsem si přidělal několik vrásek tím, že jsem žádost poslal jen asi týden před vypršením mých working holiday víz. Naštěstí mi téměř obratem přišla interim víza a tak jsem mohl zůstat.

Autor: Michal Pásztor

Michal a Lenka procestovali během 8 měsíců oba ostrovy Nového Zélandu, právě teď se usadili v Aucklandu, kde vydělávají na další cestování po světě. Své všední i zážitky popisují nevšední formou na blogu Myš f pohybu.