Co je na Zélandu jinak?

Často dostáváme otázku, co nás na Zélandu při příletu nejvíce překvapilo a v čem je to tady jiné než v ČR. Protože jsme časem na spoustu věcí zapomněli a začali je brát jako normální, udělali jsme průzkum mezi nově příchozími krajany a sepsali přehled 44 věcí, které tu fungují jinak.

Nakupování, kavárny a restaurace

1. Naučíte se nekupovat zbytečnosti

Po příletu na Zéland vám může spousta věcí a potravin přijít docela drahé –  je docela šok platit 3 dolary za papriku nebo okurku. Také platí, že ceny ovoce a zeleniny odpovídají sezoně, takže v zimě uvidíte ceny jako 20 dolarů za kilo cuket apod. Naučíte se tu šetřit a nekupovat zbytečnosti.

2. Obchody a kavárny zavírají brzy

Když opomeneme supermarkety s potravinami, otevírací doba většiny ostatních menších obchodů typu obuv, lékárna atd. je přes všední dny jen do 17h a některé zavírají v neděli.  Pracovní doba je prodloužena většinou ve čtvrtky.

Kavárny dokonce zavírají mezi 15 – 16h, takže dát si dobrou kávu odpoledne je skoro nemožné!

Více o nakupování na Zélandu si můžete přečíst v článku Nakupování potravin

3. Vozíky bez vkládání peněz

Nákupní vozíky jsou k dispozici volně, bez nutnosti vkládání peněz. Prostě vezmete vozík a jdete nakupovat, žádné škemrání u pokladny, jestli by vám nerozměnili.

4. V supermarketech balí zboží do tašek

Prodavačky vám zboží při placení rovnou naskládají do tašek a popovídají si s vámi, jak se máte a jaké máte plány pro zbytek dne. Takže už žádný stres z toho, že nerovnáte zboží z pásu dostatečně rychle do tašek či vozíku a že  prodavačka už hází zboží dalšího zákazníka na to vaše. Výše uvedené neplatí v řetězci Pack & Save (odtud jeho  název – sám si to dej do tašky a ušetři). Jednorázové plastové tašky jsou na Zélandu už zakázané, proto tašky na nákup mějte s sebou (případně jdou samozřejmě koupit na místě).

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis.cz

5. Slané máslo ve velkém balení

Máslo je v baleních po 500g a pokud nekoupíte speciální nesolenou verzi, po které musíte v regálu pátrat, tak 90% všech prodávaných másel je slaných. Když už jsme u těch větších balení, navštivte oddělení sladkostí, ať vidíte, jaká je klasická velikost novozélanské čokolády Whittakers nebo Cadbury (pod 200g nehledejte :).

6. Hotovost netřeba

Nepotřebujete hotovost – všude se platí kartou, i když jde o nákup za dolar. Výjimkou můžou být honesty boxy (tj stánky s ovocem a zeleninou u silnic), stánky na farmářských trzích a DOC kempy. Jinak se ale s platebním terminálem poměrně často vybírá i na ulici na charitu.

Více o platbě kartou si můžete přečíst v článku Placení kartou a výběr hotovosti.

free fruit for kids7. Ovoce pro děti zdarma

Minimálně v obchodech Countdown je u vstupu košík s ovocem zdarma. Rodiče ho mohou dát dětem, aby se při nákupu zabavily.

8. Technologické novinky rychleji než v ČR

Lidská práce je na Zélandu drahá, takže když se dá nahradit technologií, rády toho místní firmy využijí. Samoobslužné poklady jsou zde samozřejmostí. Pack and Save v některých městech navíc využívá systém, kdy se zákazník zaregistruje a dostane členskou kartu. Jejím prostřednictvím si vyzvedne u vstupu ruční čtečku čárových kódů s displejem a během nákupu skenuje zboží sám!

9. Honesty boxy aneb, věříme, že zaplatíš za to, co si vezmeš

Jedete si takhle vesnicí a vidíte vystavenou zeleninu, mléko, vajíčka, med nebo třeba i víno, ale nikde nikdo, jen cenovky. Vezmete si, co chcete koupit a peníze hodíte do pokladničky. Někde mají dokonce i samoobslužný platební terminál na karty.

10. Nemáte šediny či pleš? Bez pasu alkohol nekoupíte

Na jednu stranu by člověk řekl paráda, na Zélandu se může řídit i po malém pivu nebo deci vína.

Na druhou stranu, nákup alkoholu je někdy za trest. V supermarketu koupíte jen pivo nebo víno, pro ostatní alkohol musíte do specializované, licencované prodejny a připravte si dost peněz.

Navíc na Zélandu platí zákon, že pokud vypadáte na méně než 25 let, musíte se prokázat průkazem totožnosti, abyste dokázali, že je vám více než 18 let. U cizinců, kteří nemají místní řidičák, uznávají pouze pas nebo kartu 18+, kterou je možné pořídit za 35 dolarů. Prokázat se musí celá skupina, která nakupuje a věřte, že pokud nemáte šediny, vrásky hluboké jak dezén nových pneumatik nebo plešku, ten pas po vás budou chtít skoro vždy.

Letenky na Nový Zéland od CZECHKiwis.cz

11. V barech a kavárnách se platí při objednání, v restauracích při odchodu

V 99% případů se v restauracích platí až při odchodu u pokladny, na konci večeře tedy nečekejte na účet a zaplaťte u východu. V kavárnách a barech se většinou objednává a rovnou platí přímo na baru.

12. Zélanďané se nechtěli opičit po Italech, takže vymysleli flat white a jsou závislí na kávě

Novozélanďané jsou opravdu velcí milovníci kávy a vymysleli druh flat white, který většina z nich pije každé ráno.  Flat white mělo původně vzniknout jako nepovedené kapučíno. O vynález tohoto nápoje se zélanďané přou (stejně jako o spoustu dalších věcí) s Australany. Novozélandská káva je opravdu výborná a závislost vzniká velmi rychle.

flat white

Na silnici

13. Jezdí se vlevo

Že se na Zélandu jezdí vlevo, asi víte. Brzy si na to za volantem zvyknete. Horší je to s přecházením ulice. Není jednoduché si uvědomit, že auta jezdí z druhé strany, než jste zvyklí. Navíc, na chodnících se také chodí vlevo, pokud někomu uhýbáte, taktéž doleva. Podle toho se dobře pozná turista.

14. Pumpa není na každém rohu

Hlídejte si, že máte dostatek pohonných hmot, v odlehlých oblastech benzínky nenajdete a leckdy je mezi nimi víc než 100 km vzdálenost, kterou byste pěšky jít nechtěli.

Jak ušetřit na Zélandu na benzínu si přečtěte v našem dalším příspěvku.

15. Cesta vám zabere více, než si myslíte

Cesty jsou často úzké a velmi klikaté, takže dostat se z bodu A do místa B zabere víc času, než plánujete. Na místních silnicích je povoleno jezdit maximálně rychlostí 100 km za hodinu (pár úseků už testují na 110 km/h) a „dálnice“ procházejí vesnicemi. Počítejte také s tím, že vás může zdržet přecházející stádo krav nebo přesouvání tisíců ovcí z pastviny na pastvinu po silnici. To se nedá popsat, to se musí zažít. Ono je to ale jedno, protože nejlepší je nespěchat a cestu si užít.

16. Štěrková cesta je také silnice

Nebuďte zaskočení, když se asfaltová silnice najednou změní na šotolinovou cestu. Budete na to upozorněni značkou „Gravel Road“. Dodnes vzpomínáme na vyděšený výraz kamarádů z Čech, kteří za námi přijeli na návštěvu. Když jsme odbočili z hlavní silnice na prašnou gravel road a jeli po ní 20 kilometrů, takže naše auto i jejich auto z půjčovny změnily barvu.

Bydlení

17. Bydlení bez topení a izolace

To už se dostáváme k méně přijemné části života na Zélandu. Domy jsou tu dřevěné, bez izolace, takže fouká i přes zeď. Topení tu nečekejte, pokud nebudete bydlet v moderním novém domě. Když se poštěstí, najdete dům s krbem, v každém případě nepočítejte s vyhřátým suchým domovem, na který jste zvyklí z Čech. Kiwíci jsou zvyklí vrstvit, tak i nám občas přes zimu nezbývá, než snídat v čepici.

Pamatujete takovou tu gumovou lahev na horkou vodu? Tak to na Zélandu pravděpodobně využijete. Luxusnější variantou je elektrická dečka, kterou zapnete před spaním a vyhřejete postel.

Chata v novozélandské přírodě

18. Elektrická zásuvka se zapínačem

Mnohokrát se budete divit, proč ty spotřebiče nefungují a notebook se vybijí i když jsou v zásuvce. Teprve potom si uvědomíte, že jste zásuvku nezapnuli. Každá správná novozélandská zásuvka má totiž svůj vypínač.

Jako by nestačilo, že budete potřebovat redukci do zásuvky na evropské spotřebiče.

19. Kohoutky zvlášť jako v Angliikohoutky zvlášť

Nový Zéland je britská kolonie a bohužel kolonizátoři si s sebou na Zéland dovezli i oddělené kohoutky na teplou a studenou vodu. Neříkáme, že jsou všude, ale určitě se s nimi setkáte častěji, než byste chtěli.

20. Zamyká se obráceně

Kromě opačného řízení a chození vlevo se často i odemyká / zamyká obráceně. Není to pravidlem, takže s tímhle budete zápasit asi po celou dobu pobytu. My s tím zápasíme dodnes.

Jazyk

21. Kiwi angličtina – kapitola sama o sobě

To, že novozélanďani mluví jinak, než jste byli doposud zvyklí, poznáte hned na letišti až se vás budou ptát, jestli si vezete „tint“. Tím myslí tent neboli stan. Kiwíci často při výslovnosti mění „e“ za „i“ a to je teprve začátek. Mají svůj slang a spoustu výrazů, které ale časem pochytíte (jandals, dairy, bach house). Na začátek si vystačíte se „sweet as“ a „no worries, mate“.

22. Maori lidé a jazyk

Maoři jsou původní obyvatelé Nového Zélandu a s jejich kulturou se tu určitě seznámíte. Maori je zde spolu s angličtinou oficiálním úředním jazykem a pochází z něj názvy řady míst jako Pukekohe, Paraparaumu, Whakapapa, Tukituki. Jen pro informaci, Aotearoa znamená v maorštině “Země douhého bílého mraku” neboli Nový Zéland (to abyste se nedivili, kde že to místo je, až to uvidíte napsané např. na pohledu). Maorsky kromě minima Maorů se ale aktivně nemluví, pokud chcete slyšet Maorštinu, můžete naladit Maori TV.

Počasí a rozmary přírody

23. Léto v zimě

Na Novém Zélandu se střídají 4 roční období, ale jsou tu přesně obráceně, než v ČR. Takže když je v Čechách léto, na Zélandu je zima. Slovo zima podtrháváme. Řada lidí si totiž zcela omylem myslí, že na Zélandu je celoročně teplo. Pravdou ale je, že mikinu využijete celoročně a do oceánu v 90% případů budete potřebovat neopren.

Navíc, obrácené roční období se nově příchozím Evropanům dobře plete, takže když budete říkat „na Zéland jsem přijel v létě“, ale myslet tím červenec, tak vás místní nepochopí, protože červenec je přece v novozélandské zimě.

Až uvidíte v prosinci na výlohách a v novinách nápisy Summer, budete nechápavě kroutit hlavou. A co teprve Vánoce v létě, na to si člověk asi nikdy nezvykne!

24. Proměnlivé počasí

Na Zélandu se počasí mění rychleji než nálada, takže se stane, že 3x za den zmoknete, profouknete a spálíte se od sluníčka zároveň. Přeci jen je počasí ovlivňováno oceánem, který je všude okolo. Rychle si na vrtkavé změny počasí zvyknete. Platí jedno pravidlo – pokud je ošklivo tam, kde zrovna jste, stačí popojet o pár km jinam a olá, sluníčko, pohodička.

25. Spálení od sluníčka

Tady pozor, tři vykřičníky!!! Nad Zélandem a Austrálií je ozonová díra a sluníčko tu neskutečně pálí a to i když je schované za mrakem. Myslete na to a mažte se opalovacím krémem s UVF 50. Neúprosná statistika o rakovině kůže na Zélandu hovoří za vše.

26. Zemětřesení

Na Zélandu je ročně asi 15 tisíc zemětřesení, většina je naštěstí dost hluboko pod zemí na to, aby byla cítit. Stále ale kolem 150-200 zemětřesení lze cítit, některé více než ostatní. Kiwíci to berou jako „normální“ součást života, je minimálně dobré vědět pravidlo „drop, cover, hold“ (zalehnout, něčím se přikrýt a držet se).

katedrála v Christchurch po zemětřesení

27. Krása vesmírná

Uvidíte tu hvězdnou oblohu, jakou jinde vidět nemůžete. Zejména na Jižním ostrově v oblasti Mackenzie (jezero Tekapo, Mt. Cook) vám pohled na noční oblohu s tisíci hvězd vezme dech. Oblast Mackenzie je totiž, díky minimálnímu světelnému znečištění, vyhlášená jako jedna z nejlepších k pozorování hvězd na světě.

Fauna a flora

28. Farmářská zvířata

Nejviditelnějšími obyvateli zelených pastvin jsou ovce a krávy. Ovcí tu žije cca 29,5 milionu a krav celkem 9,9 milionu, přičemž 6,4 milionu je chováno na mléko a zbylých 3,5 milionu na steaky. Nejpočetnějším zvířetem na Zélandu je ale possum (příbuzný vačici).

Nový Zéland je domovem 29,5 milionu ovcí.

29. Zvířata v divoké přírodě

Na Zélandu si budete připadat jako v dobrodružném dokumentu. Máte totiž možnost potkat ve volné přírodě tuleně, tučňáky, lvouny, delfíny, kosatky nebo velryby. Vyskytují se tu ohrožené druhy zvířat jako např. nejmenší či nejvzácnější tučňák na světě nebo neohroženější druh delfína.

NZ Fur seal

30. Ptactvo

Na Zélandu se z vás chtě nechtě stane tak trochu ornitolog. Potkáte tu mnoho endemických ptáků a zvuky, které v přírodě uslyšíte, jsou neskutečné. Určitě potkáte Pukeko nebo horského papouška Kea. Na ohroženého ptáka Kiwi tu narazíte jen velmi stěží a budete mít velké štěstí, pokud jej vůbec v lese v noci uslyšíte.

Papoušek Kea

31. Žádní hadi, šťíři, jen netopýři a sandflies

Na Zélandu nejsou hadi, extra jedovatí pavouci ani žádná podobná havěť jako v Austrálii. Ani klíšťata tu (až na vyjímky u pastvin s dobytkem) nepotkáte. Procházky v trávě naboso a pikniky jsou tak naprosto bez starostí.

Aby z toho Zéland nevyšel tak růžově, je tu velmi nepříjemný hmyz nazývaný sandflies. Jsou to mrňavé mušky, které se vyskytují zejména na Jižním ostrově. Štípnutí od nich nejsou tolik cítit, ale svědí 10x víc než od komára a navíc cca 5 dní! Lze se před nimi chránit rychlejší chůzí, protože sandflies letí max 3 km/h. Další ochranou je oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi a repelentem s dostatečným množstvím účinné látky DEET.

32. Flora

Z toho, co tu všechno roste, budete nejednou paf. Kromě pomerančovníků, citrusovníků, makadamia stromů, avokád tu natrefíte na spoustu druhů palem a dalších rostlin, o kterých nebudete mít tušení, co je to zač. Často si při průchodu lesem budete připadat jak v druhohorách a jen čekat, odkud se vynoří nějaký ten dinosaur. Hlavně obří stromy kauri vás dostanou.

Milford Track

Životní styl

33. Veřejné grily

Na plážích a v parcích najdete volně přístupné grily. Většinou jsou na plyn, stačí tak zmáčknout knoflík a za chvíli můžete grilovat. Výjimečně fungují na 2 NZD minci. Jedno pravidlo ale platí vždy – každý si jej po sobě uklidí, myslete na to.

34. Lidé se zdraví

Zélanďané, kteří se sami nazývají Kiwi, jsou neuvěřitelně přátelští, neformální a rádi si povídají.

Ať už jdete parkem, po pláži nebo na treku, lidé se tu navzájem zdraví přátelským Hi nebo How are you doing. Mnohdy je to jen začátek delší konverzace. Není neobvyklé, že potkáte na ulici úplně neznámého člověka, se kterým si popovídáte o počasí, cestování, odkud jste atd. Po zkušenostech z ČR jste z celého hovoru nesví a čekáte, kdy ten člověk natáhne ruku a bude po vás chtít pětikorunu nebo pár centů. Ale ono nic. Chtěl si jen popovídat.

35. Úředníci se úsmívají

Návštěva úřadu, banky či pošty není noční můrou, naopak! Úředníci jsou vstřícní a usmívají se. Zeptají se, jak se máte a rádi proberou včerejší rugby. A to jak osobně, tak i při volání na zákaznickou linku finančního úřady, pojišťovny atd. Něco se nezdařilo a prošvihli jste termín zaplacení atd? Jsme přeci lidi, dostanete termín náhradní. Všichni si vyjdou vstříc, proč si taky vzájemně kazit den, že?

36. (Nejen) děti chodí naboso

Naboso to chodí děti a občas i dospělí – všude, od supermarketu po nemocnici – a to nejen během letních měsíců. Boty prostě nejsou potřeba. Chudáci místní ševci.

37. Školní autobusy a škola na dálku

Všude po Zélandu jezdí školní autobusy, které sbírají po cestě děti ve školních uniformách ze zastávek, ale ve vzdálenějších místech i přímo od vrat farem. Pro ty děti, které žijí na menších ostrovech nebo odlehlých místech (tzv. rural), existuje systém domácího vzdělávání. To se pak jen jednou za pár měsíců dítě dostaví ke srovnávacím zkouškám.

38. Špinavé boty se zouvají

V menších městech a vesnicích můžete někdy vidět u vstupu na benzínce, do kavárny a obchodů nápis – please take off your dirty shoes, což je pokyn k tomu sundat gumáky nebo pohorky od bahna a do obchodu jít jak jinak, než naboso.

39. Rugby

Rugby je sport číslo jedna, všichni Kiwíci jsou na svůj slavný národní tým právem hrdí a je to téma, se kterým se chytnete všude. Během pobytu na Zélandu se All Blacks stanou něco jako členy vaší rodiny.

Často potkáte Novozélanďany v černém oblečení s nápisy All Blacks nebo New Zealand. Černá je národní barva. Mimochodem, pestré barvy se tu obecně moc nenosí. No a o místní módě radši zcela pomlčíme.

40. Týdenní nájemné a týdenní výplata

Ceny nájemného se uvádí v týdnech, což vás může zaskočit, ale na druhou stranu, často dostanete i týdenní výplatu.

41. Pítka na ulici

Jdete si ve městě zaběhat nebo na procházku do parku nebo na pláž a máte žízeň? Žádný problém, na většině míst najdete fontány s pitnou vodou volně k dispozici.

42. Voda v restauracích a kavárnách zdarma

Na Zélandu se nemusíte ptát “Máte kohoutkovou?”. V restauracích a kavárnách je voda k dispozici zdarma, v kavárnách samoobslužně.

43. Reklamy na pohřeb

Možná se vám to bude zdát na začátku morbidní, když uvidíte billboard nebo uslyšíte v rádiu reklamu na zařízení vlastního pohřbu, ale je to tak. Na Zélandu toto téma není tabu a existují agentury a webové stránky, kde si na pár kliknutí člověk zařídí a dopředu zaplatí pohřeb.

44. Všude je to daleko

Jakmile dorazíte na Zéland, nejbližší zemí je Austrálie nebo Pacifické ostrovy a sice minimálně 3h letu. Po návštěvě Zélandu přehodnotíte význam slova “to je daleko”.

Až si budete chtít dát od Zélandu pauzu, nejvýhodnější letenky najdete na tomto odkazu.

Zaregistruj se k odběru aktualit a tipů od CZECHKiwis!
Jméno*
Zajímá mě*
Souhlas se zpracováním osobních údajů:*