Nový Zéland každoročně navštíví tisíce turistů, kteří sem přijíždějí hlavně kvůli nádherné přírodě. Předtím, než vyrazíte na treky do novozélandské divoké přírody, seznamte se s 5 jednoduchými pravidly Outdoor Safety Code, abyste zůstali v bezpečí a užili si pobyt v přírodě na maximum. Většině nešťastných příhod se lze vyhnout dobrým plánováním a nepřeceňováním svých znalostí, dovedností a fyzických limitů. Nezapomeňte, že vaše bezpečnost je jen vaše zodpovědnost.
Situaci lze podcenit velmi jednoduše, vycházíte z parkoviště plného aut za nádherného počasí. Máte tak pocit, že v kraťasech a tričku projdete celý trek a potkáte přitom mnoho dalších lidí. Zdání ale klame, počasí se na Zélandu mění extrémně rychle a nepředvídatelné okolnosti způsobí, že trasu jdete déle, než jste předpokládali.
Přestože svoje treky důkladně plánujeme, sami jsme několikrát zažili situace, které byly mimo naši komfortní zónu. Při treku na Mount Taranaki se nám výrazně zhoršilo počasí a u jednoho člena výpravy se objevily zdravotní komplikace. Výsledem bylo, že jsme se do chaty dostali až za tmy a sněhové bouře. Přes noc jsme potom doufali, že chata vydrží vítr o rychlosti přes 100 km / hodinu. Při jiném treku začalo tak vytrvale pršet, že jsme se museli vrátit a ze zaplavujícího se údolí ujet přivolaným jet boatem.
Co tím chceme říci? Počítejte s tím, že počasí a další nepředvídatelné okolnosti mohou mít zásadní dopad na vaši cestu a buďte připraveni krizové situace řešit. Dodržení níže uvedených 5 pravidel vám nebo vašim kamarádům může zachránit život.
1. Plánujte dopředu
Naplánujte si předem trasu, kterou hodláte jít a kolik času vám cesta zabere.
Zeptejte se místních nebo se informujte o aktuální situaci a omezeních. Situace na trecích se může změnit, chaty mohou být odstraněny, mosty zaplaveny. Nezapomeňte proto navštívit webové stránky DOC nebo jejich návštěvnická centra pro aktuální informace před cestou.
Vybírejte si cestu odpovídající možnostem, dovednostem a zkušenostem toho nejméně zdatného člena vaší skupiny – buďte v tomto velmi realističtí.
Předtím, než vyrazíte do terénu, položte si následující otázky: Jsem připraven na všechny možné situace? Viděl jsem topografickou mapu oblasti? Jaké navigační schopnosti budu potřebovat? Kam jdeme a jakou cestou půjdeme? Kdo všechno půjde s námi? Jak dlouho nám cesta zabere? Je na této trase riziko lavin nebo je třeba brodit řeku? Potřebuji povolení k přecházení nějakého území na této trase? Co bychom si měli vzít s sebou?
2. Oznamte někomu své plány
Informujte někoho spolehlivého o svých plánech a dejte mu vědět datum, kdy zalarmovat pomoc, pokud jste se nevrátili. Může vám to zachránit život.
Předejte následující údaje – datum očekávaného návratu, kontaktní údaje, SPZ vašeho auta a kde budete parkovat, vaši plánovanou trasu, chaty, které plánujete použít, kdo všechno jde a vybavení, které s sebou berete. Ocitnete-li se totiž v nešťastné situaci, která vyžaduje pohotovost, záchranáři budou mnohem lépe vědět, kde vás hledat a jak pomoci. Čím více detailů zanecháte, tím lépe.
Z toho důvodu je také dobrým zvykem zapisovat své plány do tzv. intentions books. Ty bývají umístěny v každé DOC chatě na treku. Svou návštěvu a další plány do knihy zapište, i když v chatě nepřespáváte. Pokud se ztratíte, bude pro záchranu lehčí vysledovat, kde jste už byli a jaký byl váš další plán.
Bezprostředně po šťastném návratu nezapomeňte svůj kontakt o návratu z treku ihned informovat.
Potřebujete nahlásit pohřešovanou osobu? Volejte 111 a požádejte o pomoc policii.
Detailnější návod a nástroje pro usnadnění celého procesu najdete na webu AdventureSmart.
3. Sledujte počasí
Novozélandské počasí může být velmi nepředvídatelné a má zásadní vliv na náročnost výletů do přírody. Krásný pohodový výlet za pěkného počasí se rázem může změnit ve fyzicky a psychicky náročný, pokud se počasí změní na deštivé a studené. Často je to otázka chvilky. Silný vítr, měkký sníh nebo hladina řek mohou způsobit, že je trasa neprůchozí. Vždy sledujte předpověď počasí a očekávejte jeho změny. Novozélandské počasí můžete sledovat na webu Metservice.
Stejně tak je důležité být informován o nebezpečí lavin, které se mohou vyskytnout v kterémkoliv období. Naučte se rozumět rizikům lavin předtím, než vyrazíte do oblasti, kde se laviny mohou vyskytnout. Pro více informací o lavinách navštivte www.avalanche.net.nz.
Zkontrolujte předpověď, připravte se na nejhorší změny počasí, uvědomte si, že řeky jdou rapidně nahoru během prudkého deště. Pokud se zhorší počasí, zvažte, zda nebude lepší, vrátit se zpět. Skupina by se opět měla přizpůsobit preferencím toho nejkonzervativnějšího člena výpravy.
4. Znejte své limity
Znejte své limity i limity vaší skupiny. Vystavujte se novým výzvám pouze v rámci svých fyzických možností a zkušeností. DOC označilo treky dle obtížnosti, kdy trasy odpovídají různému stupni fyzické zdatnosti a zkušenostem. Při výběru trasy buďte realističtí.
Pokud se chystáte do divoké přírody bez značených tras, potřebujete mít velmi dobré zkušenosti a znalosti. Chcete se naučit více o outdooru? Navštivte webové stránky Mountain Safety, DOC a nebo se přihlaste na kurz, kde se můžete naučit první pomoc v divočině, jak zvládat nebezpečné situace a přežít je. Naučte se pravidla pro brodění novozélanských řek. Čtěte publikace o bezpečnosti v horách. Naučte se rozpoznat příčiny a symptomy hypotermie a jak ji léčit. Cestujte se zkušenými lidmi a učte se od nich nebo si najměte průvodce.
Připojte se k trampingovému nebo horolezeckému klubu a jejich výletům. Mrkněte na webovky Federated Mountain Clubu.
Pokud se chystáte do novozélandské alpské oblasti, je potřeba speciální vybavení a dovednosti. Poraďte se s místními experty než vyrazíte na alpský výlet nebo zvažte pronajmutí průvodce z NZ Mountain Guide Association.
5. Mějte dostatek zásob
Ujistěte se, že máte dostatek jídla, oblečení a vybavení včetně nouzových dávek jídla pro nejhorší případ. Nezapomeňte si vzít vhodný komunikační prostředek – mobilní signál v odlehlých oblastech nečekejte. V závislosti na vašich plánech zvažte půjčení osobního lokátoru, horského radia nebo satelitního telefonu. Více informací o těchto komunikačních pomůckách najdete na webu Mountain Safety.
V jakoukoliv roční dobu s sebou mějte teplé a voděodolné oblečení. Nezapomeňte na vrstvy včetně pláštěnky, čepice, rukavic, rychleschnoucího oblečení, termoprádla a na pořádné trekové boty.
Noste s sebou mapu a kompas, KáPéZetku, léky pro první pomoc. U chat, které není třeba rezervovat předem, se může stát, že budou obsazené. Počítejte s tím a noste s sebou karimatku, abyste se mohli vyspat na podlaze.
Jídlo, které s sebou berete, by mělo mít:
- Nízkou hmotnost – jídla sušená mrazem, dehydrovaná, sušená zelenina, sušené mléko atd. Vždy odeberte nadbytečné obaly.
- Vysokou energetickou hodnotu – jídlo by mělo obsahovat bílkoviny, tuky i sacharidy v poměru 1:1:4:
1: Bílkoviny – maso, sýr, vajíčka, sušené mléko.
1: Tuky: sýr, čokoláda, máslo, slanina, salám.
4: Sacharidy: cukr, pečivo, müsli, rýže, sladkosti, sušené ovoce
Trekování je energeticky náročný sport, noste s sebou svačiny typu sušenky, oříšky, rozinky, sladkosti, čokoládu, atd. Nezapomeňte na jídlo pro případ nouze – polévky, těstoviny, sardinky, sušené ovoce, sušenky. Vezměte s sebou i jídlo, které není potřeba vařit.
Pití – nezapomeňte zabalit čaj, kávu, čokoládový drink. Vezměte si vodu, pokud jdete do míst, kde žádnou nenajdete. Zejména pokud se pohybujete v níže položených oblastech a víte, že nad vámi se pase dobytek nebo po dešti, je vhodné ošetřit vodu varem, čistícími tabletami či filtrem. My vodu čistíme pomocí UV lampy SteriPen, kterou můžete sehnat třeba ZDE (ČR), na NZ např. u Macpac.
Pro více informací navštivte www.adventuresmart.org.nz a samozřejmě stránky DOC.
Tip
Novozélandská horská bezpečnostní rada (NZ Mouintain Safety council) vytvořila pěkné video pro připomenutí výše zmíněných pravidel bezpečnosti v přírodě (v angličtině).