Jak se říká, Auckland si buď zamilujete, nebo z něj budete chtít co nejdříve zmizet. Než ale zmizíte, dejte mu šanci a přečtěte si průvodce, který poukáže na jeho jedinečnost. Toto město je výbornou základnou do začátku. Lehce zde seženete práci a spousta krásných míst se nachází přímo ve městě nebo v dosahu půlhodiny až hodiny od Aucklandu.
Auckland se představuje
Větší koncentrace lidí znamená více kulturních akcí a větší šanci seznámit se. Lidé jsou zde většinou přátelští a ochotní pomoci. Populace je velice mezinárodní, takže sem se svým krásným českým přízvukem lehce zapadnete. Auckland není jako většina velkoměst šedivý a plný betonu, je naopak plný zeleně. Centrum se může zdát rušnější a je pravda, že doprava na dálnici má své mouchy, pokud ale pominete nešvary moderní doby, tak se vám tu bude líbit.
Auckland se nachází na severu Severního ostrova a je největším městem Nového Zélandu. Přestože není jeho hlavním městem, žije v něm třetina celkové populace. Občas se mu také přezdívá město plachetnic, protože je položený mezi dvěma přístavy a námořnictví zde má dlouhou tradici. Jeho území bylo původně před tisíci lety osídlené Maory. V roce 1840 převzali vládu Britové a stal se na nějakou dobu hlavním městem (pouze na pětadvacet let).
Leží na 50 vyhaslých sopkách, což přidává jeho krajině na jedinečnosti. Multikulturní bohatost přitahuje lidi z celého světa a patří mezi deset nejpopulárnějších míst k žití na světě. Kulturní diverzita má také vliv na rozmanitost pokrmů z celého světa od asijské, mexické po tureckou kuchyni – každý si tu najde to, na co má právě chuť.
Auckland jako město sice neprezentuje ty největší krásy Nového Zélandu, avšak tento průvodce se vám bude snažit nabídnout to nejlepší, ať už jste tu na pár hodin, pár dní, anebo nastálo.
Autorkou průvodce Aucklandem je Monika Lawson, která všechna místa osobně navštívila a vnesla tak do průvodce maximální autenticitu. Připravte se na nejkomplexnějšího on-line průvodce na internetu. V orientaci vám pomůže osnova.
- Co musíte vidět
- Co musíte zažít
- Kam se vydat za gastronomickým zážitkem
- Slevové stránky na restaurace, služby a atrakce
- Kde se ubytovat
- Jak dlouho se v Aucklandu zdržet
- Co si nenechat ujít v okolí Aucklandu
Co musíte vidět
Centrum Aucklandu
Centrum Aucklandu (tzv. CBD) je rozdělené dlouhou ulicí zvanou Queen Street plnou obchodů, různých take-away (jídlo s sebou) a nachází se zde i kancelář imigračního. Napojuje se na ni Victoria Street, která vás zavede ke Sky Tower, nedaleko je také Aotea Square, které slouží k různým společenským akcím a v zimě se zde bruslí.
Dalším významným úsekem centra je přístavní část zvaná Britomart, na ni navazuje Viaduct a Wynyard Quarter s promenádou, kterou lemují především restaurace vyšší cenové skupiny, a končí u Silo Park, kde se pořádají různé kulturní akce a v létě promítají filmy na silu. O kousek dál na západ se nachází bohatá čtvrť zvaná Ponsonby, která je plná barů, restaurací a butiků. Na konci se na ni napojuje K´ Road (zkratka pro Karangahape Rd) proslavená svým bujarým nočním životem a množstvím gay barů a sexshopů. Za bílého dne je to však neškodné místo, kam se dá zajít na oběd či na second hand nákupy.
Dále se Auckland dělí na North Shore (Severní pobřeží), které spojuje Auckland Bridge a řadí se mezi fajnové čtvrti. Západní pobřeží West Auckland a jižní část South Auckland nejsou až tak atraktivními lokalitami, postupně se ale rozvíjejí a lze tam sehnat mnohem levnější ubytování.
Vyhlídková místa
Odkud je nejlepší výhled na Auckland? Přece ze sopky nebo ze Sky Tower.
1. Mount Eden
Měří 196 m a je nejvyšší z aucklandských sopek. Cesta nahoru vám zabere okolo 20 min. Můžete se jednak vydat směrem z View Rd po zpevněné asfaltové cestě, nebo travnatou pěšinou vedoucí od dětského hřiště. Z vrcholku pak máte možnost vrátit se stejnou cestou, nebo druhou stranou a udělat si hezkou procházku kolem 2 km.
Z vrcholu se vám naskytne 360° výhled na celý Auckland a na 50metrový sopečný kráter, ke kterému je však vstup zakázaný. Za pěkného počasí je vrcholek ideálním místem pro piknik, pokud ale prší a vy si přece jen chcete zapiknikovat, tak vřele doporučuji zastřešené pódium dole pod vrcholem. Jestliže se chcete odměnit po výšlapu nahoru, dejte si Real-Fruit Ice Cream (zmrzlinu z pravého ovoce), kterou točí kousek od parkoviště za 6 $.
Veřejná doprava: Z Britomartu z autobusové zastávky č. 7026 jezdí pravidelně autobusy č. 27H a 27W směr Mt Eden, jízda trvá okolo 20 minut a stojí 3,5 $ hotově, nebo 1,95 $ s AT HOP kartou.
Tip na parkování: Nejlepší je zaparkovat na ulici u View Rd (vždy zkontrolujte časové parkovací omezení, abyste nedostali pokutu) nebo u dětského hřiště na 90 minut zdarma. Pokud máte sníženou pohyblivost, můžete popojet o něco výše na parkoviště, pak už je to jen 5–10 minut do kopce na vrchol.
Praktické rady: Veřejné toalety a pitná voda jsou u dětského hřiště i u View Rd.
Výhled z Mt Eden na Devonport a na ostrov Rangi
2. One Tree Hill (Hora jednoho stromu)
Je součástí parku Cornwall a řadí se mezi další vyhlídková místa Aucklandu. Na jejím vrcholku se v minulosti opravdu tyčil strom, v roce 1999 se ho ale maorský aktivista pokusil porazit a i přes snahy zachránit ho musel být v roce 2000 pokácen. Místo něj tam dnes stojí 33metrový obelisk, který byl postaven na počest původních maorských obyvatel.
Cesta pěšky trvá 20 až 30 minut – záleží na tom, kde zaparkujete. Můžete si udělat okružní procházku okolo 3 km, která vám zabere asi 40 minut. Přístup automobilů na vrchol je jen pro osoby s omezenou mobilitou. Z vrcholu se vám naskytne krásný výhled na celý Auckland.
Tip na parkování: Parkovat se dá zdarma na vyhrazených parkovištích nebo podél cesty. Více na mapě parku.
Veřejná doprava: Z Britomartu sem nejede přímý autobus. Pravděpodobně nejjednodušší je nasednout na vlak směr Onehunga nebo Papakura, vystoupit na Greenlane a udělat si 15minutovou procházku do parku. Jízda vlakem trvá okolo 20 minut a stojí 5,5 $ hotově, nebo 3,45 s AT HOP kartou.
3. Mount Victoria
Řadí se mezi nejvyšší sopky na North Shore a měří okolo 90 metrů. Od trajektu se k vrcholu dostanete přes Victoria Road. Cestou se můžete zastavit na nákupy v jednom z butiků či se posilnit na cestu v některé z útulných kaváren. Dál pak pokračujte doprava na Kerr Street a doleva po pěšině v trávě nebo po asfaltové cestě, která vás zavede až nahoru.
Je to lehká procházka do kopce, která zabere 10–15 minut, záleží na tom, jak moc se budete kochat výhledy, protože ty jsou vskutku malebné. Pokud se zajímáte o námořní historii, pak se z kopce dejte doleva a pokračujte 20 minut chůze k Torpedo Bay Navy Museum, kam je vstup zdarma.
Pokračujte směrem za muzeum a dostanete se kolem pobřeží na další kopec North Head, kde naleznete pozůstatky válečných tunelů a pobřežního ochranného pásma s výhledem na záliv Hauraki. Jeden takový tunel se nachází hned na začátku za brankou; když se vydáte nahoru, projdete tunelem skoro až na vrchol.
Abyste prošli většinu válečných instalací, budete potřebovat asi jednu hodinu – záleží na tom, jací jste militarističtí nadšenci. Odsud je to zpět do Devonportu půlhodinová procházka kolem pobřeží, nebo 10 minut na opačnou stranu a skončíte na Cheltenham Beach.
Veřejná doprava: Trajektem se na Devonport z města dostanete za 10 minut a zaplatíte 7,5 $ hotově, nebo 4,9 s AT HOP kartou.
Praktické rady: Mt Victoria i North Head jsou výbornými místy pro piknik. Ať už si přinesete vlastní, nebo koupíte fish & chips a sníte si je na jednom z vrcholů, tak zažijete kulinářský zážitek s krásným výhledem. Pokud se hodláte zdržet do večera, můžete zajít do místního kina, které je malé, ale má své kouzlo.
4. Sky Tower
Turistická ikona centra Aucklandu a také výborný orientační bod. Měří 328 metrů, takže když se ztratíte, stačí vyhledat špičku Sky Tower a ta vás opět zavede do centra. Vstupné na vyhlídkovou věž je 29 $. Pokud však chcete spojit návštěvu věže s obědem či večeří v rotující restauraci Orbit 360° Dining, pak máte vstupné zdarma – s podmínkou, že utratíte víc jak 30 $ za oběd nebo 40 $ za večeři na osobu.
Ať už se dostanete nahoru jakkoliv, naskytne se vám výhled až do dálky 80 km na každou stranu. Uvidíte ale i to, co se děje pod vámi, protože je zde prosklená podlaha, která vám dává pocit, že se každou chvíli propadnete.
Tip na parkování: Pokud ve věži Sky Tower utratíte víc než 40 $ v jedné transakci, máte nárok na parkování v Super Saver Parking zdarma (výjimky zkontrolujte zde).
Parky
1. Auckland Domain
Jeden z nejstarších a největších parků v Aucklandu. Jedná se o pozůstatek staré sopky s kráterem rozprostírajícím se kolem současných sportovních hřišť. Je to místo jak pro sportovní vyžití, tak pro odpočinek. Můžete sledovat, jak se hraje kriket, udělat si piknik, číst knihu, jít si zaběhat nebo vzít míč a zahrát si fotbal – fantazii se meze nekladou.
Pokud máte čas na krátkou procházku, vyrazte na Lovers Walk. Zabere vám okolo 30 minut a provede vás romantickou cestou, kterou lemuje potůček a za tmy zde můžete spatřit svítící červy (glow worms). Součástí parku je Domain Wintergardens (botanická zahrada), do níž je vstup zdarma. Je to krásné místo s jezírkem uprostřed, jak stvořené pro relaxování. Navštívit můžete skleníky s tropickými rostlinami, jejichž expozice se obměňuje podle období, nebo se zastavte v kapradinovém lomu, kde naleznete širokou sbírku novozélandských kapradin a v létě chládek.
Pokud se zajímáte o historii, anebo vám nepřeje počasí, tak musíte navštívit Auckland War Memorial Museum, kam je vstup pro obyvatele žijící v Aucklandu zdarma (také pro držitele MyMuseum card, občas stačí jen ukázat kartičku knihovny nebo AT HOP kartu), jinak se platí 25 $ za vstup (anebo 30 $ vstup s maorským tanečním představením). Muzeum je rozprostřené do 2 pater, ve kterých naleznete pacifickou a maorskou sbírku, módu, hračky, zvířata nebo „vulkanickou aktivitu“, kde si můžete v obývacím pokoji na vlastní kůži vyzkoušet simulaci výbuchu sopky Rangitoto.
Uprostřed parku stojí Rotunda, kde se přes léto pořádají živé koncerty – a vůbec celý Auckland Domain je spojený s množstvím kulturních akcí během celého roku, například Christmas in the Park (dva týdny před Vánocemi se zde každoročně koná obří hudební show), Lantern Festival (únorový festival spojený s čínským novým rokem, tradiční hudbou, asijským jídlem a nepřeberným množstvím osvětlených lampionů) nebo Anzac Day (25. dubna v 5.30 ráno při východu slunce se zde koná pieta za padlé válečné hrdiny z první světové války).
Veřejná doprava: Využít můžete všechny autobusy jedoucí směrem k nemocnici (Auckland Hospital), jako je například číslo 70 nebo InnerLink (zelený autobus) směr na Parnell/Newmarket, a vystoupíte na zastávce u knihovny (Library), stojí 3,5 $ hotově, nebo 1,95 s AT HOP kartou.
Tip na parkování: Park nabízí množství bezplatných parkovacích míst, ale také zastřešené placené parkoviště za muzeem.
Praktické rady: Veřejné BBQ najdete přes ulici v parku Outhwaite.
2. Cornwall Park
Se sopečným vrcholem zvaným One Tree Hill je jedním z největších parků v Aucklandu a můžete tu lehce strávit půl dne. Skvělé místo pro procházku, odpočinek, piknik či grilování. Na své si přijdou i milovníci stromů – najdete zde různé druhy od Kauri, Pohutukawa (vánoční strom) až po stromy Cherry Blossom („třešňový květ“; růžově rozkvetlé krášlí park v období jara v září a říjnu a přitahují velké množství turistů, protože jsou neuvěřitelně fotogenické).
Potkáte tu volně pobíhat ovce i krávy a na stromech uslyšíte štěbetat papoušky. Ráj na zemi s božským výhledem na všechny strany Aucklandu se vám naskytne z vrcholu One Tree Hill. V areálu parku Cornwall se také nachází hvězdárna a planetárium Stardome, které je skvělým místem pro pozorování noční oblohy. Zajděte na jednu z jejich show a nechte si vyprávět o noční obloze na Novém Zélandu, protože ta je úplně jiná než obloha na severní polokouli.
Veřejná doprava: Z Britomartu sem nejede přímý autobus. Pravděpodobně nejjednodušší je nasednout na vlak směr Onehunga nebo Papakura, vystoupit na Greenlane a odtud si dát 15minutovou procházku do parku. Jízda vlakem trvá okolo 20 minut a stojí 5,5 $ hotově, nebo 3,45 s AT HOP kartou.
Tip na parkování: Parkovat se dá na vyhrazených parkovištích nebo podél cesty zdarma. Více na mapě parku.
Praktické rady: Ideální místo na grilování. Potřebujete si vzít jenom dobroty na gril a zápalky, protože plyn a dřevo jsou k dispozici. V případě deště můžete hodovat v zastřešených altáncích s posezením.
3. Albert Park
Oáza klidu rozprostírající se přímo v centru rušného Aucklandu. Perfektní místo pro odpočinek, meditaci, čtení knížky či oběd v trávě s přáteli. Dominantou tohoto elegantního parku je fontána, kterou lemují květinové záhony a vysoké palmy.
Sejdete-li po schodech dolů, dostanete se k Auckland Art Gallery. Pro vstup platí podobná pravidla jako do muzea: vstupné je zdarma pro místní a ty, kteří prokáží, že mají trvalý pobyt na Novém Zélandu (ostatní zaplatí 20 $). Skvělé místo za deštivého dne, inspirujte se maorským či moderním uměním.
Tip na parkování: Parkování u Albert Parku je po 18. hodině a o víkendu zdarma.
4. Rose Garden
Leží na Gladstone Road u Parnell. V létě a na podzim je zahrada obsypaná květy růží a je pěkná na procházku, piknik, nebo jen tak relaxování. Sejdete-li dolů, dostanete se k Judges Bay, kde se místní koupají v přilehlém zálivu. Tamní kvalita vody však není nejlepší, a pokud se chcete přece jen osvěžit ve slané vodě, zajděte na místní venkovní koupaliště Parnell Baths (vstupné na celý den 6,4 $). Otevřené je pouze přes léto a o školních prázdninách může být docela plno. V areálu jsou lehátka a bazén pro menší a větší děti, stejně tak plavecké dráhy.
Nedaleko na kopci stojí St Stephen’s Chapel, který patří mezi jedny z nejstarších kostelů v Aucklandu. Můžete si projít i jeho přilehlý hřbitov a kochat se výhledem na moře.
Tip na parkování: Ani se radši nepokoušejte parkovat u Judges Bay nebo u koupaliště, cesta je úzká a parkovacích míst je minimum. Zkuste zaparkovat podél Gladstone Road nebo v přilehlých ulicích.
Městské pláže
1. Mission Bay, Kohimarama a St Heliers
Nacházejí se jedna vedle druhé na východ od centra podél moře. Jsou v dosahu osmi kilometrů (10–20 minut autem, záleží na hustotě dopravy) a lidé jim občas říkají novozélandské Miami, protože jejich promenádu lemují palmy a jsou velice populární. Z centra vede po rovině cyklostezka až na St Heliers, a to se přímo vybízí k nasednutí na kolo, koloběžku nebo kolečkové brusle a jste na pláži za půl hodinky.
Tyto pláže jsou většinou dost plné a kvalita vody není ideální, ovšem na opalování a svlažení nenáročným jedincům stačí. Všechny tyto pláže lemují restaurace a občerstvení. Co se kvality jídla týče, nejslabší je Mission Bay a zlepšuje se to směrem na Kohimarama a St Heliers.
Veřejná doprava: Z Britomartu je nejsnazší chytit autobus TMK (Tamaki Drive), který jezdí každých 15 minut a zaveze vás až na St Heliers. Jízda trvá okolo 20 minut a stojí 5,5 $ hotově, nebo 3,45 s AT HOP kartou.
Praktické rady: Pokud si chcete zajít na pivo, vyhněte se komerčním místům jako De Fontein Belgian Beer Cafe a raději zkuste nově otevřenou pivnici Good George na Mission Bay. Místo zmrzliny od Mövenpick na Mission Bay raději zajděte na pravou italskou zmrzlinu do The Store na Kohimarama nebo St Heliers. Co se týče burgerů, tak s BurgerFuel nebo Bald Eagle Bar na Mission Bay nemůžete šlápnout vedle. Pokud si chcete vychutnat fish & chips, nedávejte si je na Mission Bay, ale popojeďte o kousek dál do The Fishmonger na St Heliers.
Tip na parkování: Parkování může být občas docela oříšek, ale pokud netrváte na parkování přímo u pláže a stačí vám zaparkovat podél cesty a dojít 5 minut pěšky, tak parkování seženete skoro vždycky a zadarmo.
2. Sentinel Beach
Malá příměstská pláž u Ponsonby s výhledem na most spojující město a North Shore. Není vhodná na koupání při odlivu, ale je fajn na svlažení při přílivu. Jsou na ní betonová lehátka na opalování, ale dá se ležet i v písku na sluníčku nebo ve stínu stromů, jen počítejte s tím, že pláž je opravdu úzká. Je vybavená toaletou a vodní fontánou.
Veřejná doprava: Chyťte žlutý autobus zvaný OuterLink (směr Ponsonby) z Wellesley Street East, který staví na Jervois Rd kousek od Sentinel Rd, nebo zelený InnerLink, vystupte na Ponsonby na zastávce Three Lamps a dojděte tam pěšky za 10–15 minut. Jízda trvá okolo 30 minut a stojí 3,5 $ hotově, nebo 1,95 $ s AT HOP kartou.
Tip na parkování: Parkování zdarma na Sentinel Road. Z Britomartu jste tam autem za 10–15 minut.
3. Pt Chevalier Beach
Nachází se západně od centra. Je obklopena dobře udržovaným parkem s dětským hřištěm. Pláž je vhodná ke koupání při přílivu, za odlivu je to pěkné místo na procházku a sbírání mušlí. Je také perfektním místem na piknik – najdete zde piknikové stoly i plynové BBQ (gril).
Veřejná doprava: Dopravit se autobusem je trošku komplikované, ale pokud vám nevadí malá procházka, nejlepší je vzít žlutý autobus zvaný OuterLink, vystoupit na Meola Rd a dojít cca 1,5 km pěšky, nebo chytit dva navazující autobusy: jakýkoliv směrem na Pt Chevalier a pak číslo 66, které vás doveze až k pláži.
Tip na parkování: Dostatek neplacených parkovacích míst je u parku nebo podél cesty. Autem z centra jste tam za 15–20 minut.
Pláže na North Shore
Celkově platí, že pláže na North Shore jsou mnohem hezčí a klidnější než ty ve městě. Jsou čistší a mají krásnou průzračnou vodu, ve které se nebojíte koupat.
1. Devonport
Nachází se na poloostrově, který je součástí North Shore. Z centra je lehce dosažitelný trajektem, který jezdí v pravidelných intervalech a doveze vás do Devonportu za 10 minut. Má dvě hlavní pláže. Mezi místními velice populární Cheltenham Beach je od trajektu vzdálená 30 minut pěšky. Nabízí dobrý přístup do vody a pod stromy najdete vytoužený chládek.
Narrow Neck Beach je o něco větší, dobře vybavená a vzdálená 40 minut chůze. Má i vlastní kavárnu a fish & chips shop, je však hodně rušná a vstup do vody je lemovaný kameny. Autem se tam dostanete asi za 30–40 minut (záleží na dopravní zácpě), proto raději vyrazte trajektem.
Veřejná doprava: Trajektem se na Devonport dostanete za 10 minut a zaplatíte 7,5 $ hotově nebo 4,9 s AT HOP kartou.
Praktické rady: Buď si přivezte vlastní kola (zdarma trajektem), nebo si je půjčte a projeďte si Devonport až na pláž na kole.
2. Takapuna Beach
Leží asi 15 minut jízdy severně na North Shore. Velká a dobře udržovaná pláž s okolním parkem a dětským hřištěm. Při přílivu se v ní dá dobře zaplavat. Má dobrou infrastrukturu, velké množství restaurací a obchůdků. Vydejte se na nedělní trhy – jsou od 8 do 12 hodin.
Veřejná doprava: Z Victoria Park jede přímý autobus číslo 82 a doveze vás za 30 minut za 5,5 $ hotově, nebo 3,45 s AT HOP kartou.
Tip na parkování: Parkoviště je placené od pondělí do soboty do 18 hodin, v neděli zdarma. Dá se zaparkovat na tři hodiny zadarmo v Shore City nákupním středisku, ale musíte předložit účtenku, že jste tam nakupovali. Neplacené parkoviště se hledá jen stěží, a když parkujete v přilehlých ulicích, vždy zkontrolujte podmínky parkování, abyste nedostali pokutu nebo vás neodtáhli.
3. Campbells Bay Beach
Leží mezi Castor Bay a Mairangi Bay na North Shore. Při odlivu můžete dát procházku suchou nohou do Mairangi Bay a při přílivu se vykoupat. Je to malá pláž, která má ale své kouzlo, a na rozdíl od městských pláží má krásně čistou vodu. Je skvělá na plávání a šnorchlování. Nedaleko je Centennial Park, který je vhodný k procházce či pikniku.
Veřejná doprava: Přímý autobus z centra nejezdí, musíte chytit dva navazující autobusy. Pokud to tam příliš dobře neznáte ani nemáte navigaci, tak veřejnou dopravu raději nevolte.
Tip na parkování: Zdarma parkování na Huntly Rd. V případě, že je parkoviště plné, zaparkujte podél přilehlé Beach Rd.
4. Browns Bay Beach
Je asi 20 kilometrů na sever od centra Aucklandu. Středně velká pláž, která je lemovaná travnatou plochou a množstvím restaurací a obchůdků. Je vhodná jak ke koupání, tak k procházce či pikniku.
Tip na parkování: Parkování v Browns Bay je zadarmo, občas si ale musíte dát pozor na časový limit.
Pláže dále od města
Většinou platí, že západní pláže jsou divočejší se silnými proudy, velkými vlnami a černým pískem. Jako stvořené pro surfování, dovádění ve vlnách či piknik při západu slunce. Pláže položené na východ jsou naopak mírnější s bílým pískem a bezvadné ke koupání a plavání. Vhodné pro rodiny s dětmi a pro všechny preferující klidné moře na plavání.
Západ
1. Piha Beach
Vzdálená okolo 50 minut jízdy autem na jihozápad od města. Jezdí tam však i shuttle bus z Aucklandu za 25–40 $. Tato pláž je vulkanického původu, proto je její písek zbarvený do černa. Silné proudy a velké vlny mohou být pro plavání či surfování často nebezpečné a je doporučené zdržovat se pouze na vyznačeném místě mezi vlajkami, kde na vás dohlížejí plavčíci.
Je známá především jako surfařská pláž, ale vyřádíte se i ve vlnách, nebo se můžete projít na skálu Lion Rock, která je ve tvaru ležícího lva a spojuje severní a jižní pláž. Nahoru se dostanete za 10–15 minut a poskytne vám krásný výhled na obě strany pláže.
Nedaleko (v centru městečka Piha) je kemp, kavárna, obchod se zdravou výživou, bowling club a park s piknikovými stoly s plynovým BBQ. Další nezapomenutelnou procházkou je Kitekite Track, u něhož se dá parkovat a kempovat. Před trekem musíte napřed projít nově vybudovanou čisticí stanicí, kde si očistíte boty. Kauri stromy totiž pomalu vymírají v důsledku rozšíření plísně, která se dostane do jejich kořenů a pomalu je zahubí.
Buďte proto ohleduplní a čisticí systém se snažte dodržovat. Odtud se za 20–30 minut chůze dostanete k vodopádům Kitekite Falls. U nich je laguna, ve které se otužilci mohou vykoupat. Vrátíte se buď stejnou cestou, nebo zvolíte okruh.
Pokud máte rádi dobrodružství, tak zkuste canyoning v přilehlých vodách s místním průvodcem (celodenní výlet vychází okolo 200 $).
Praktické rady: Cestou na Pihu se stavte v nedalekém informačním centru Arataki Visitor Centre. Je zaměřené na ekologii a novozélandskou přírodu a nachází se v budově s vyřezávanými maorskými motivy.
2. Karekare Beach
Pláž nacházející se asi 10–15 minut jízdy autem jižně od Piha Beach. Patří mezi pláže s černým pískem a rozvlněným mořem. Je tedy vhodná na surfování. Můžete si zde ale také zaplavat (mezi vlajkami), procházet se po nekonečně dlouhém pobřeží či se zastavit a dát piknik. Tato pláž má zvláštní půvab, který přitahuje spisovatele, filmové producenty a fotografy z různých koutů světa. Proslavil ji zejména oscarový film The Piano od Jane Campion.
3. Muriwai Beach
Položená přesně na západ od Aucklandu a vzdálená 40 minut autem. Také má černý písek a rozbouřené moře vhodné k surfování. Pokud jste příznivci vodní zábavy, přijdete si jistě na své, protože je jako stvořená pro sjíždění vln na bodyboardu nebo skákání ve vlnách. Mějte ale na mysli, že má silné proudy, a držte se jen mezi vlajkami.
Další raritou této pláže je ptačí kolonie Gannet Colony, kam se dostanete za 10 minut pěšky. Až vyšplháte na přilehlý kopec, naskytne se vám nejen jedinečný pohled na ptačí svět, ale i krásný výhled na pláž.
Praktické rady: Při cestě budete projíždět městečkem Kumeu známým jak vinicemi, tak i jahodovými plantážemi, kde si přes léto můžete natrhat čerstvé jahody nebo si dát pravou jahodovou zmrzlinu.
4. Bethells Beach
Pláž podobná předešlým, jen není tak rozlehlá. Je to pláž s černým jemným pískem, kde se dá procházet, opalovat a plavat ve vodě pod dozorem plavčíků. Na své si samozřejmě přijdou surfaři, protože patří mezi populární surfařské pláže.
Pokud si však chcete zaplavat ve sladké vodě bez vln a zažít něco nového, vyrazte na výlet k nedalekému jezeru Lake Wainamu. Nebudete litovat – už cesta k němu je jedinečná tím, že se rázem mění krajina z tropického lesa na vyprahlou saharu. Můžete se vydat proti proudu pramene, který vytéká z jezera, na krásně osvěžující procházku, kdy jdete po kotníky v potoce. Ten vás k jezeru dovede za půl hodiny.
Nebo to můžete vzít přes písečné duny do kopce a jste tam za 25 minut. Pokud s sebou máte bodyboard, můžete na vlastní nebezpečí zkusit sjet duny na prkně. Ať už se tam dostanete jakkoliv, budete si chtít zaplavat v jezeře a jeho osvěžující vodě. Jste-li spíše chodci než plavci, kolem jezera vede trek, který si můžete projít za hodinu. Vydejte se na moc hezký jednodenní výlet a jedno z míst, kam se budete rádi vracet.
Sever
1. Long Bay
Velice populární pláž v dosahu 30–40 minut autem se nachází na severovýchodním pobřeží. Jedná se o kilometr dlouhou písečnou pláž, která je bezpečná ke koupání a plavání. Moře je tu klidné s pozvolným vstupem do vody. Je součástí stejnojmenného regionálního parku. Ten se skládá z travnaté plochy jako stvořené na hraní kopané či házení talíře. Má sedm BBQ sekcí se zastřešeným posezením, které si můžete zarezervovat pro svoji skupinku on-line. Každý rok se zde také koná mezi Čechy populární Guláš party.
2. Mahurangi Beaches
Moc se o nich nemluví, ale rozhodně stojí za návštěvu. Autem se dostanete pouze na Sullivan Beach, ta je vzdálená od Aucklandu okolo 45 minut. Má krásnou klidnou průzračnou vodu. Polovina pláže je vyhrazená pro lidi, kteří zde kempují, zbytek je veřejná pláž. Patří k ní i travnatá plocha, která vybízí k pikniku.
Pokud vyhledáváte místo, kde budete mít víc soukromí, můžete se vydat přes kopec na Mita Bay. Dostanete se tam přes louku a pak lesem za 30 minut pěšky. Tato pláž má i svůj malý kemp, do něhož ovšem není možný přístup autem a většina lidí se sem dostane buď pěšky, nebo vlastní lodí.
Další kouzelnou pláží je Te Muri Beach, která je položená na opačnou stranu od Mita Bay. Přístup na tuto pláž je opět pouze lodí. Dá se tam dostat i pěšky, ale je to trochu komplikovanější, protože musíte přejít zátoku, která je schůdná pouze při odlivu. Pokud se tam ale dostanete, nebudete litovat. Pláž je opět vybavená malým kempem, který však musíte pro jeho popularitu rezervovat hodně dopředu.
3. Tawharanui Beach
Tato kráska se stane vaší srdeční záležitostí. Je sice vzdálená 80 minut od města, ale nebude se vám pak chtít domů. Abyste se na pláž dostali, musíte jet 6 kilometrů po štěrku a pak projet bránou, která chrání ohrožené druhy ptactva (včetně ptáka kiwi) před proniknutím predátorů, do Tawharanui Regional Park. Po další krátké jízdě štěrkem se vám naskytne dechberoucí výhled na dlouhou bílou písečnou pláž, která je součástí mořské rezervace Tawharanui Marine Reserve.
Je ideální pro šnorchlováni a potápění. Byl zde zaznamenaný výskyt delfínů a kosatek. Voda je průzračně čistá a ideální ke koupání, plavání, ale také k surfování a bodyboardingu. Součástí parku je jednoduchý kemp se suchými záchody, který však může ubytovat pouze limitovaný počet osob a rezervaci je nutné udělat hodně dopředu.
Ostrovy
1. Waiheke Island
Nachází se 40 minut trajektem z Aucklandu. Během letní sezony tam jezdí skoro každou půlhodinu, ale může se vám stát, že postojíte ve frontě, protože ostrov je v létě velice populární mezi turisty. Od toho se také odráží cena, která je v letní sezoně 45 $ za osobu a mimo sezonu něco přes 30. Na trajekt můžete použít i vaši AT HOP kartu, ale cenově se moc neliší od běžného lístku. Trajekt převáží osoby, kola a psy.
Až dorazíte do Matiatia Bay, rozhodněte se, jaký způsob dopravy po ostrově zvolíte. Nejsnazší je koupit jednodenní lístek na autobus (12 $) nebo použít AT HOP kartu (vyjde levněji, pokud plánujete méně zastávek). U přístavu jsou také půjčovny kol – pokud si chcete projet ostrov na kole, je to krásný výlet, jen ale buďte připravení na kopcovitý terén. Půjčovné na den stojí okolo 40 $.
Ostrov je známý vinicemi, krásnými plážemi, vysokou koncentrací umělců a galerií. Od přístavu do prvního městečka Oneroa si můžete udělat půlhodinovou procházku. Oneroa je proslavená velkým množstvím restaurací, kaváren, obchůdků a galerií. Má také hezkou malou pláž přímo ve městě.
Za další půlhodinu dojdete na pláž Little Oneroa, která je mezi útesy. Nedaleko od Oneroa se nachází dvě známé vinice Cable Bay Vineyard a Mudbrick Vineyard, kde můžete začít ochutnávkou vína. Další vinici, kterou byste neměli vynechat, je Stonyridge Vineyard, odkud se vám naskytnou krásné výhledy. Hned vedle je pivovar Wild on Waiheke pro ty, kteří preferují ochutnávku piva. Pokud byste raději něco nealkoholického, vyzkoušejte jejich zázvorové pivo (ginger beer), které je neuvěřitelně osvěžující.
Odtud už to pak není daleko na Onetangi Beach, kam se během 15 minut dostanete autobusem, anebo za hodinu pěšky přes vinice Obsidian Vineyard a Miro Vineyard. Pláž Onetangi je dlouhá a vhodná jak pro plavání, tak pro řádění ve vlnách. V sobotu se pravidelně koná ranní trh v Ostend, kde najdete nabídku od stánků s jídlem přes šperky až po různé bazarové věci.
Další hezkou pláží je Palm Beach, která není až tak populární, ale je stále dobrá ke koupání. Cena ubytování na ostrově odpovídá jeho popularitě, ale pokud jste příznivci kempování, tak můžete za malý peníz kempovat na Rocky Bay (místo si můžete rezervovat on-line), kam se dostanete od poslední autobusové zastávky za 30 minut pěšky. Nezapomeňte vždy zkontrolovat, kdy jede poslední trajekt, aby se vám nestalo, že na ostrově zůstanete o den déle.
Praktické rady: Pokud se vám nechce příliš utrácet za jídlo, vezměte s sebou věci na piknik, nebo zajděte na fish & chips. Vyzkoušejte fish & chips zvané The Local (v Oneroa), které je opravdu vlastněné místními a nikdy nezklamalo. Také fish & chips v Surfdale je velice dobré.
Waiheke Island nabízí mnoho půldenních/jednodenních výletů s ochutnávkou vína, stojí od 80 $ výše a nezahrnují lístek na trajekt. Občas můžete mimo sezonu narazit na levnější výlety na stránkách Bookme nebo GrabOne.
Máte-li rádi dobrodružství a neodradí vás cena, zkuste tzv. flying fox EcoZip Line (lanová dráha) nedaleko od Peacock Vineyard.
2. Rangitoto Island
Právě se vydáváte na jednu z nejmladších, ale také nejrozsáhlejších sopek Aucklandu. Krásný pohled na celý ostrov se vám naskytne z Mission Bay nebo Cheltenham Beach. Dostanete se tam přímo z Aucklandu za necelých 30 minut trajektem (lístek okolo 30 $).
Po cestě se můžete stavit v lávových jeskyních (Lava Caves), a pokud budete mít štěstí, uvidíte glow worms (svítící červy). Jestliže se vydáte po tracku podél pobřeží McKenzie Bay Rd a okolo majáku, bude vám výstup na vrchol trvat kolem 2–3 hodin. Z vrcholu je krásný výhled na Auckland. Mějte na paměti, že na ostrově není žádná forma občerstvení. Jídlo a pití si buď vezměte s sebou, nebo kupte na trajektu.
Na zpáteční cestě uvidíte zbytky dřívějších obytných budov. Nyní je však ostrov rezervací, nemá trvale žijící obyvatelstvo a nesmí se na něm kempovat. O víkendu a o svátcích jezdí pro cestovatele s omezenou pohyblivostí nebo rodiny s dětmi traktorový vláček, který je zaveze pod vrchol (odkud už zbývá pouhých 300 schodů) a který stojí okolo 70 $ (zahrnuje lístek na trajekt). Nejlepším obdobím pro návštěvu ostrova je jaro nebo podzim, protože v létě je tam šílené horko a v zimě často prší.
3. Motutapu Island
Přejít můžete přímo z ostrova Rangitoto. Z přístavu McKenzie Bay vám to zabere okolo 2 hodin chůze, anebo zvolte přímý trajekt na Motutapu Island z Aucklandu. Motutapu je dost podobný svému sousedovi, ale s tou výjimkou, že není tak vysoký a dá se na něm kempovat.
Z Islington Bay se do kempu Home Bay dostanete za 1,5 hodiny pěšky, nebo přímo trajektem. Je to hezká procházka s výhledy na záliv Hauraki Gulf. Kemp se nachází přímo u pláže a od něj vedou treky na Emu Point nebo Wetland Track. Piknik nebo plavání si můžete dopřát na Mullet Bay nebo Waikalabubu Bay. Motutapu má – jako jeden z nejstarších ostrovů v Hauraki Gulf – bohatou historii.
Naleznete zde jak maorské archeologické pozůstatky, tak pozůstatky válečné v podobě podzemních tunelů a ruin vojenských budov. Stejně jako na Rangitoto, tak i sem si musíte donést dostatek jídla a pití, protože na ostrově není obchod.
4. Tiritiri Matangi Island
Díky svému mikroklimatu (stejně jako Waiheke Island) má více slunečních dní. Tato rezervace je útočištěm mnoha druhů ptactva, ale také ohroženého druhu ještěra z dob dinosaurů zvaného tuatara či malého tučňáka modrého. Trajekt stojí okolo 80 dolarů a jede 75 minut.
Po příjezdu na ostrov dostanete základní informace o ostrově od správce parku a pak se můžete rozhodnout, zda vyrazíte na cestu sami, nebo s průvodcem. Za symbolických 10 $ se můžete zúčastnit 90minutové procházky, která vás dovede na místo, kde hnízdí tučňáci, a naučí vás rozpoznat různé druhy ptactva podle vzhledu, ale i zvuku.
Pouhých deset minut chůze od přístavu narazíte na nedotčenou pláž Hobbs Beach. Na ostrově se nachází nejstarší sloužící maják z roku 1865 a nedaleko něj je informační centrum. Celý ostrov je možné projít za 4–5 hodin.
5. Kawau Island
Výchozím bodem je Sandspit Wharf, který je asi hodinu jízdy na sever u městečka Warkworth. Na ostrov jezdí Kawau ferry (50 $ zpáteční jízdenka) nebo Royal Mail Run Cruise (88 $ zpáteční jízdenka), ten se liší od obyčejného trajektu tím, že nestaví jen na hlavní zastávce Mansion House, ale na více místech, protože zároveň doručuje poštu trvale žijícím obyvatelům, kterých je na ostrově Kawau 75.
Máte tak možnost vidět větší část ostrova z vody, ale pokud plánujete ostrov si projít, můžete ostatní zastávky v klidu vynechat. Mansion House pochází z roku 1862 a od té doby změnil mnoho vlastníků, stále si však drží původní podobu. Dnes je z něj muzeum, kam se můžete podívat za vstupné 4 $, nebo si zdarma užijete krásně udržované zahrady jak stvořené pro piknik či návštěvu přilehlé kavárny.
Ostrov byl v minulosti známý těžbou mědi, kterou dnes připomíná pouze do zelena zbarvená voda a těžební věž, k níž vás zavede Miners Track (30–40 minut od Mansion House). Co byste však nečekali – potkáte wallabies (malý druh klokana). Když budete mít štěstí, potkáte je po cestě na Schoolhouse Bay (20–30 minut chůze). Jak se sem dostali? Byli sem přivezení spolu s dalšími exotickými zvířaty a ptáky v devatenáctém století. Většina však zahynula kvůli nedostatku potravy a dochovali se pouze pávi a wallabies, kteří jsou klasifikovaní jako škůdci a mají dnes vliv na změnu ekosystému ostrova.
Tip na parkování: U Sandspit Wharf je veřejné parkoviště, za které zaplatíte 12 $ na den při odjezdu z něj. Můžete zkusit zaparkovat zadarmo podél silnice u kempu, ale vždy napřed zkontrolujte parkovací podmínky.
6. Great Barrier Island
Nachází se nedaleko od rušného města, ale budete se tu cítit, jako by se zastavil čas. Nikdo nikam nechvátá, nikdo se za ničím nežene a místní si tu farmaří nebo pracují v turistickém ruchu. Ostrov je dostupný jak letecky, tak trajektem. Pohodlnější a o něco málo dražší je letecká doprava.
Z Aucklandu létá malé letadlo, které vás dopraví na ostrov do městečka Claris za půl hodiny, ovšem trajektem do přístavu Tryphena poplujete 3–4 hodiny. Za příplatek s sebou můžete přivézt auto, což se vyplatí, pokud plánujete zůstat déle, nebo si auto můžete vypůjčit od místní autopůjčovny. Najdete zde množství kempů a různé typy ubytování od luxusních vil po ubytovny.
Je ideálním místem pro milovníky přírody, procházek, horských kol, pláží, rybaření, surfování a kempování. Každý si tu najde to své. Jednou z mnoha krásných pláží, které stojí za návštěvu, je Medlands Beach. Ohromí vás svým jemným bílým pískem a průzračnou tyrkysovou vodou.
Dalším místem, které na vašem seznamu nemůže chybět, jsou Kaitoke Hot Springs, přírodní horké prameny ukryté v lese. Dojdete k nim lehkým terénem za 45 minut. Nejlepšího výhledu se vám dostane z Mt Hobson. Ne příliš turisticky známé Mermaid Pools u Sugarloaf vám vezmou dech svou přirozenou krásou, a pokud se vám poštěstí, uvidíte delfíny na Okapu nebo Lion Bay. Ostrov je vybavený obchůdky s potravinami, benzinovou pumpou, kavárnami, restauracemi a bary. Takže se nemusíte bát, zda vám na dovolené nebude něco chybět.
Co musíte zažít
Whale & Dolphin Safari
Plavba lodí vyráží denně z Viaduct a nabízí sledování delfínů, velryb a kosatek v jejich přirozeném prostředí bez návnad či pronásledování. Pokud se vám nepoštěstí vidět jednoho z nich, tak vám na konci dají lístek na další plavbu zdarma. Posádka je většinou složená ze zkušených námořníků a vědeckých pracovníků, kteří zaznamenávají počty delfínů a velryb.
Vstupné: 180 $ (4,5hodinová plavba s komentářem)
Poznámka: Mimo sezonu se dá sehnat levněji na GrabOne a podobných slevových stránkách
SEA LIFE Kelly Tarlton’s Aquarium
Akvárium se nachází 10 minut jízdy z Britomartu. Jezdí k němu pravidelně žraločí autobus, ve kterém vám řidič během jízdy poví něco málo o historii tohoto akvária a doveze vás až ke vchodu (pak zase zpět do města). Platí se až za vstup do akvária (za jízdu autobusem ne). Akvárium tvoří prosklený oblouk, pod kterým procházíte a vidíte nad sebou plavat ryby, želvy, žraloky… Za příplatek sto dolarů si s nimi můžete zaplavat v kleci. Uvidíte zde také tučňáky, kteří se starají o zábavu.
Vstupné: 39 $ na místě a 32 on-line
Poznámka: Mimo sezonu se dá sehnat levněji na GrabOne a podobných slevových stránkách
Rugby v Eden Park
Rugby a Nový Zéland jsou jako dvě synonyma. Neměli byste opustit Nový Zéland, dokud neuvidíte zápas v rugby, jinak vaše cesta nebude kompletní. Nejlepší tým se jmenuje All Blacks a připravte se, že lístky na ně vás budou stát pár set dolarů. Dalším týmem je The Blues a vstupenky na ně jsou cenově dostupnější.
Vstupné: okolo 30–60 $
Z Nového Zélandu nemůžete odjet bez Merchandise All Blacks, který se dostal do redakčního výběru 9 + 1 tip na dárky z Nového Zélandu: přivezte svým blízkým suvenýr typický pro tuto zemi, který je potěší.
Bruslení na Aotea Square Ice Rink
Teplota v Aucklandu ani v zimě nepadne pod bod mrazu, tak místní bruslí na umělém povrchu na náměstí Aotea (v období června a července). Místo může být docela rušné, zvláště o školních prázdninách. Dýchne tu však na vás krásná zimní až vánoční atmosféra, která vám připomene domov a dětství, kdy jste bruslili na zamrzlém rybníku.
Vstupné: okolo 20–30 $, možnost půjčení bruslí a helmy
Stardome
Planetárium Stardome se nachází v parku Cornwall a je dobré se tam vydat za večera s jasnou oblohou, protože vám dají možnost kouknout na oblohu přes teleskop. Přesvědčíte se o tom, že obloha je na jižní polokouli o dost jiná, než jak ji známe u nás. Těšit se můžete na různé druhy show a dokážou povídat o noční obloze opravdu poutavě a s vtipem. Doporučujeme jako neobvyklé místo na rande. 😊
Vstupné: od 12 $ výše podle show
Kino v Silo Park
Pravidelně se zde promítá film o letních pátečních večerech na jednom ze tří sil a nic za něj neplatíte. Můžete s sebou přinést deku nebo sedací pytel, něco na zub a k pití a užít si venkovního kina pod novozélandskou oblohou. Dorazte o něco dříve, abyste si zajistili dobrá místa.
Vstupné: zdarma
La Cigale French Market
Trh se koná každou sobotu a neděli dopoledne v části zvané Parnell. Čeká na vás příjemná atmosféra, často i živá muzika a vůně z celého světa. Není to pouze francouzský trh, jak by vypadalo z názvu. Najdete zde vše od tureckých, francouzských, asijských pokrmů, ovoce a zeleniny až po naše české zelí. Ano, čtete správně: na trhu se prodává pravé české zelí s různými příchutěmi. Přijďte podpořit krajana a kupte si nefalšované české zelí.
Kam se vydat za gastronomickým zážitkem
Cenová kategorie do 15 $
Tradiční kiwi burgery v take-away stylu (jídlo s sebou). Dobrá chuť i porce.
7,5–16 $
Nejlepší bagely (slané pečivo) v Aucklandu za příznivou cenu s malým posezením venku.
6–15 $
Veganská jídelna, která nabízí velké množství salátů a horkých pokrmů.
9–15 $
Domácí čínské knedlíčky s jedinečnou šťavnatou chutí.
11–13 $ (11 kusů)
Sendviče, burgery, saláty, bagely za rozumnou cenu v retro prostředí.
10–20 $
Restaurace v retro stylu, která se specializuje na burgery.
12–20 $
Cenová kategorie od 15 $ výše
Stylová mexická restaurace, kde to žije a na stůl se čekají fronty.
15–20 $
Argentinská restaurace, která se specializuje na sendviče a steaky. Sendviče jsou za rozumnou cenu a cena steaků odpovídá jejich kvalitě.
16–40 $
Vlastník a personál jsou všichni z Itálie a dělají pravou italskou pizzu a těstoviny.
20–30 $
Kavárny
Schovaná kavárna uprostřed města s venkovním posezením. Dělají výbornou kávu a jejich menu nabízí originální mix.
10–15 $ sendviče
15–26 $ snídaně/oběd
Výborná kavárna, která má vlastní pekárnu, kde se dá sehnat žitný chleba podobný tomu našemu.
16–26 $ snídaně
20–35 $ oběd/večeře
Dezerty
Jejich menu se zaměřuje pouze na dezerty. S posezením uvnitř i venku, otevřeno mají až do večera.
10–20 $
Novozélandské dezerty a sladkosti vás ohromí natolik, že zapomenete na koláče od babičky. Které jsou ty nejlepší? To si přečtěte v článku: Oslaďte si pobyt na Novém Zélandu: průvodce kiwi sladkostmi
Slevové stránky na restaurace, služby a atrakce
Kde se ubytovat
Krátkodobé ubytování
Umožňuje ubytování u místních, často nabízí soukromý pokoj v jejich domě či vlastní vybavenou jednotku. Ceny se liší podle vzdálenosti od centra a období.
Od 50 $ na noc
Něco jako luxusnější hostel, kde máte možnost jedno- až čtyřlůžkových pokojů se sdílenou koupelnou. Nemusíte však sdílet pokoj s deseti dalšími a máte vlastní soukromí. Výhodou je, že se nachází přímo v centru.
60–150 $ na noc pro dva
Ubytování ve staré kiwi vile, kde seženete dvoulůžkové pokoje a sdílené pokoje se spaním na palandě po osmi se sdílenou koupelnou. Nachází se na Ponsonby (10 minut od centra autem).
Od 70 $ na noc pro dva
Nově zrekonstruovaný hostel/hotel na Newmarket (10 minut od centra autem). Nabízí jak dvoulůžkové pokoje, tak palandy ve čtyřlůžkových pokojích s vlastní koupelnou.
100–200 $ na noc pro dva
Dlouhodobé ubytování
Ceny se liší podle lokality (200–400 $ týdně pro dva). Obecně platí, že dál od centra seženete levnější ubytování. Nejlepšími stránkami na hledání pokoje nebo samostatného bytu jsou:
- TradeMe (záložka Flatmates wanted nebo Rental properties)
- NZ Flatmates
- EasyRoomMate
- Facebookové skupiny jako „Flatmates Wanted Auckland“ či „Auckland Flatmates & Flat wanted“
Kam vyrazit za nočním životem
Nejlepší party místa jsou ve čtvrtích Viaduct, Ponsonby a K´ Road. Nezapomeňte, že na Novém Zélandu budete muset u vstupu do baru ukázat váš pas, 18+ kartu nebo NZ řidičák, jinak vás tam nepustí.
Auckland City a Viaduct
- Bungalow 8 a Lenin mají happy hour na pivo za 5 $ a jsou velice oblíbené mezi studenty. Nejrušněji je tam ve středu a o víkendu
- Bar 101 má dvě patra s rozdílnou hudbou a o víkendu tam může být docela narváno
- Mexican Cafe má happy hour od 5 do 7 hodin a každý pátek a sobotu večer lekce salsy a živá latinská muzika zdarma
- Danny Doolans je irský bar s živou muzikou a každý víkend je plný k prasknutí
Ponsonby
- Grand Central – živá muzika a DJ o víkendech
- Longroom – bar vyšší cenové třídy s DJem
- Chapel Bar & Bistro – bar velice populární mezi místními; dražší, ale příjemná atmosféra
K´ Road
- The Thirsty Dog Tavern & Cafe – živá muzika, vystoupení komika, kvízy
- Family Bar je jeden z největších gay barů, je otevřený pro každého a DJ hraje každý víkend
Chystáte se projet Severní ostrov křížem krážem a jedním z vašich cílů je Wellington? Přečtěte si průvodce: Wellington – po stopách kosmopolitního Wellywoodu
Jak se v Aucklandu dopravovat
Jak se dostat z letiště
- Z letiště a na něj jezdí pravidelně SkyBus, který stojí on-line 17,5 $ za jízdenku jednosměrnou a 32 za zpáteční (na místě u řidiče 19 a 36 $). Staví podél Dominion Rd, Mt Eden a v centru. Stejná společnost jezdí i na North Shore (North Harbour Express) a vyjde vás na 21–25 $ a zpáteční 39–46 $.
- Super Shuttle je podobný taxislužbě a funguje na principu společné jízdy, je tak o polovinu levnější než taxi a doveze vás přímo před dveře. Jízdenku si musíte zarezervovat on-line a vychází okolo 25 $ do centra, 35 do okolních čtvrtí a okolo 50 $ na North Shore + extra 8 $ za každou osobu cestující s vámi. Na jejich stránkách funkce podle zadané adresy přesně vypočítá, kolik zaplatíte.
- Další možností je Uber taxi. Musíte si stáhnout aplikaci a zadat údaje vaší platební karty, abyste byli schopní ho rezervovat. Vychází o třetinu až polovinu levněji než běžné taxi – záleží na tom, jak hustá je doprava. Běžné taxi stojí okolo 60–80 $ podle toho, kam jedete a jaká je doprava.
- Pokud jste příznivci dobrodružství a přiletíte za bílého dne, můžete zkusit cestovat z letiště levněji, když chytíte oranžový 380 Airporter autobus, který vás zaveze na vlak: staví na vlakových stanicích Onehunga, Manukau, Papatoetoe a odtud už chytíte vlak do centra. Cena za celou cestu je 4,85 $ s AT HOP kartou, nebo 10,5 $ hotově.
Autobusy, vlaky a trajekty
Spadají pod Auckland Transport a ceny se liší podle zón a vzdálenosti od centra. Pokud se v Aucklandu zdržujete na delší dobu a budete používat veřejnou dopravu, určitě se vám vyplatí pořídit AT HOP kartu za poplatek 10 $.
K zakoupení nevyžadují žádný doklad totožnosti a dá se koupit na větších stanicích nebo on-line. Kartu pak nabíjíte podle potřeby na nádraží či v místních obchodech. Cestování vás tak vyjde o třetinu levněji, než když platíte hotově.
Když nasedáte do autobusu, musíte buď zaplatit řidiči, nebo si odpípnout kartičkou (a nezapomeňte odpípnout i při výstupu). Autobusy většinou nehlásí každou zastávku, můžete se tak bez navigace lehce ztratit.
Vlakovou jízdenku koupíte buď u přepážky, nebo z automatu. S AT HOP kartou musíte odpípnout, abyste se dostali na nádraží, to samé při výstupu z nádraží. Ve vlaku hlásí každou stanici, takže je menší pravděpodobnost, že se ztratíte. Co vás asi zaskočí, je to, že vlaky a některé autobusy nejezdí po 10. hodině večerní, výjimkou je pátek a sobota.
Při jízdě trajektem můžete též použít AT HOP kartu, nebo platit hotově u přepážky na terminálu.
Koloběžky
Velkým trendem jsou teď zelené elektrické koloběžky zvané Lime. Stáhnete si aplikaci a nabijete kredit. Koloběžky uvidíte v Aucklandu na každém kroku. Jezdí rychlostí až 20 km/h a jsou trnem v oku mnoha místních. Správně byste na nich měli jezdit s helmou, ale skoro každý to ignoruje. Jízda vás vyjde na 30 centů za 30 sekund + půjčovné 1 $, to vychází na 19 $ za 30 minut.
Kola
Před necelými dvěma lety začala v Aucklandu společnost Onzo s půjčováním svých žlutých kol. Fungují také na principu aplikace a dobíjení kreditu. Ke kolům jsou poskytované helmy. Jízda je mnohem levnější než na koloběžce. Účtují 25 centů za 15 minut, což vás vyjde na dolar za hodinu. Pokud byste si půjčovali kolo z půjčovny kol, tak vás půjčovné na celý den vyjde okolo 40–60 $.
Parkování
Pokud můžete, parkování v centru Aucklandu se vyhněte. Je to drahé a limitované. Nejdražší parkoviště je většinou Wilson Parking. Pokud však nutně musíte autem do města, tak si vyberte jedno z následujících parkovišť:
- Downtown car park – hodina vychází na 4,5 $ v týdnu do 6 hodin večer s maximální taxou 40 $ na den. O víkendu, o svátcích a po šesté hodině večerní je hodina za 2 $.
- Civic car park – hodina za 4 $ a za den 24 $. O víkendu, o svátcích a po šesté hodině večerní je hodina za 2 $.
- Victoria St car park – hodina za 4 $ a za den 24 $. O víkendu, o svátcích a po šesté hodině večerní je hodina za 2 $.
- Fanshawe St car park – hodina za 4 $ a za den 24 $. O víkendu je den za 6 $.
Docela dobrou aplikací na hledání parkoviště a placení parkovného on-line je ParkMate. Jako většina podobných aplikací vyžaduje on-line registraci s SPZkou vašeho auta (car plate) a platnou platební kartou. Další dobrou aplikací na hledání parkoviště zdarma je
Parkopedia. Tipy na parkování po šesté hodině večerní jsou u Albert Park nebo podél cesty k Rose Garden.
Jak dlouho se v Aucklandu zdržet
To záleží, na jak dlouho jste na Novém Zélandu, kde budete bydlet a jaký máte rozpočet. Obecně platí, že víkend nebo tři dny vám budou na rychlé projetí nejhlavnějších atrakcí Aucklandu stačit. I po sedmi letech života v Aucklandu však stále přicházím na nová místa, která zde navštívit.
Co si nenechat ujít v okolí Aucklandu
Goat Island
Mořská rezervace ideální na šnorchlování a potápění vzdálená od Aucklandu 1,5 hodiny.
Blue Spring
Koupání pro otužilce v křišťálově čistém prameni, který má pouhých 10 stupňů. Krásný jednodenní výlet s možností různě dlouhých procházek podél něj. Dvě hodiny jízdy z Aucklandu.
Hunua Waterfalls
Krásný vodopád s různě dlouhými stezkami. Hodina jízdy autem na jih.
Monika je zakladatelkou CzAnglo Translations a spolu s manželem žije na Novém Zélandě přes 10 let. Vystudovala překladatelství a své zkušenosti s cizím jazykem sdílí na svých facebookových stránkách. Ráda vám pomůže s překlady pro Immigration NZ, NZQA, NZ Government, novozélandské univerzity a další organizace na Novém Zélandu.