Někdo si dává záležet, jiný to řeší těsně před odletem v letištní hale. Řeč je o nákupu suvenýrů pro vaše blízké. Pokud se řadíte mezi ty, kteří by při výběru dárků z cest potřebovali trochu cizí kreativity, přečtěte si následující seznam top předmětů, které vaši rodinu a kamarády potěší víc než klíčenka nebo magnet.
1. All Blacks předměty
Je jedno, jestli chcete obdarovat fotbalistu, hokejistu nebo házenkáře. Každému milovníkovi týmových sportů při vyslovení „Nový Zéland“ v hlavě vyběhne ikonický tanec haka novozélandského národního ragby týmu All Blacks. Oblečení a další předměty s logem tohoto týmu nejsou doma v Evropě jednoduše k dostání, tak nechte bráchu, kamaráda nebo tátu, ať na příštím tréninku v šatně mezi kluky zazáří.
Produkty All Blacks můžete jednoduše nakupovat on-line na oficiálním e-shopu All Blacks Shop (na trika a dresy můžete nechat za příplatek natisknout jméno a číslo) nebo v řadě dalších obchodů se sportovním oblečením, výběr je opravdu široký.
E-shopů s All Blacks předměty je mnoho a některé dokonce zasílají i do Evropy. Vzhledem k vysokému poštovnému se ale takový nákup často nevyplatí.
CZECHKiwis tip: The All Blacks lze koupit levně i v The Warehouse, největší výběr bývá v ragby sezoně. Samozřejmě i na druhé straně světa fungují sezonní slevy, takže například po Vánocích seženete dres nebo triko s velkou slevou.
2. Vlna merino
Nejen že ovce merino vytváří celkovou image Nového Zélandu, protože ikonické fotky zelených kopců posetých stovkami oveček jsou pro zemi Pána prstenů více než charakteristické. Také si díky nim užijete vysoce funkční oblečení.
Vlna merino je ceněná pro svou schopnost zachytávat teplo a absorbovat vlhko, což přijde vhod hlavně těm, kteří nemají rádi nepříjemný chladivý pocit při pocení. Merino navíc působí antibakteriálně, takže při jeho nošení nehrozí ani nepříjemný zápach potu. Pro své blízké seženete jak outdoorové kousky, tak elegantnější oblečení, do kterého je často přidané vlákno ze srsti possuma (vačice). Místo hotového produktu můžete přivézt i klubka této vlny ať si ty ponožky obdarovaná uplete sama.
CZECHKiwis tip: Před nákupem si vždy zkontrolujte množství merina ve složení daného kousku. Nezapomeňte také mrknout, jestli byl daný produkt vyrobený přímo na Novém Zélandu.
3. Med Manuka
Maorové už dávno znali kouzla, která dokáže med z nektaru balmínu metlatého s naším tělem vyčarovat. Vysoce antibakteriální a protizánětlivé účinky nyní začíná objevovat i západní svět. Jen si zkuste vygooglovat, co všechno údajně dokáže med z hornatých oblastí Nového Zélandu vyléčit.
Imunitu, trávení, infekce, popáleniny a poranění, žaludeční vředy, ekzémy – to všechno dá med Manuka obdarovanému do kupy. Jestli je vám však alternativní medicína ukradená, možná vás přesvědčí fakt, že tento med skvěle chutná jak v čaji, tak na opečeném toastu.
CZECHKiwis tip: Dbejte na lokálnost. Svým nákupem podpořte menšího včelaře, kterého najdete například na farmářském trhu. Nezapomeňte si zkontrolovat, jak silné antibakteriální účinky vámi vybraný med má, skvěle vám k tomu poslouží značení UMF (Unique Manuka Factor). Nejkvalitnější medy, které mají zároveň nejsilnější antibakteriální sílu, jsou označené číslem 16 a výš. Dobře vám ale poslouží i medy s UMF mezi 10 a 15.
4. Přívěsek z greenstonu
Přívěsek z greenstonu se řadí mezi tradiční dárky přivezené z Nového Zélandu. Zelený kámen, který je také známý pod názvem jade nebo pounamu, je v přírodě k nalezení pouze na vybraných místech Jižního ostrova. Pro Maory nesou sošky, šperky a ornamenty vyrobené z tohoto pokladu silný spirituální význam, často je nosí jako talismany. Jako dárek z cest se tyto předměty hodí víc, než si myslíte. Podle tradice si totiž greenstone nemůžete pořídit sami pro sebe, ale musíte ho někomu darovat.
CZECHKiwis tip: Greenstone se můžete pokusit i sami najít. Po dešti se vydejte na některou z pláží mezi Greymouth a Milford Sound. Mějte oči na stopkách a pátrejte po kamenech tmavě zelené barvy. Pokud jste byli úspěšní, můžete se vydat zpracovat kámen např. do dílny Bonz ‘N’ Stonz v Hokitice, kde vám zkušení umělci poradí, jak z kusu minerálu vykouzlit ten nejkrásnější ornament.
5. Šperk s pauou
Stejně jako greenstone, tak i paua (druh mořské mušle) má speciální místo v maorské mytologii. Do skořápky mořského měkkýše žijícího v oceánu blízko Jižního ostrova je doslova vepsaná čistota tamější vody. Maorové pak z tohoto povrchu, na kterém se střídají výrazné odstíny modré, zelené a fialové, vytvářeli oči pro své vyřezávané figurky. V dnešní době magický povrch lastury nejlépe vynikne ve špercích pro ženy. Celé skořápky se ale často používají i jako misky na mýdlo nebo drobné předměty.
CZECHKiwis tip: Kromě toho, že se paua chlubí pestrobarevnou lasturou, která potěší vaše blízké, může potěšit i vás ve formě netradičního pokrmu, který je v mnoha novozélandských restauracích k dostání.
6. Nezvyklá kosmetika
Novozélandská příroda není bohatá pouze na přírodní úkazy, najdete v ní také mnoho výjimečných látek, které se dají využít například v péči o pleť. Potěšte mámu, babičku nebo kamarádku produktem, do kterého je zakomponovaný Manuka med, lanolin nebo bahno ze „smrdutého“ města Rotorua, které je proslulé svou geotermální aktivitou. Krémy, masky a další kosmetické vychytávky jsou lehce k dostání a jejich výběr je tak široký, že vám z něj půjde hlava kolem.
CZECHKiwis tip: Pokud máte větší množství kamarádek (ale i kamarádů) a rádi byste je obdarovali drobností, která nezabere v krosně hodně místa a zároveň za ni nevydáte všechny své těžce vydělané dolary, sáhněte po jednorázových maskách z léčivého bahna od města Rotorua.
7. Čokoláda Whittaker‘s
Znáte někoho, kdo by neměl rád čokoládu? Tabulka Whittaker’s čokolády sice nepatří mezi nejoriginálnější dárky, nicméně chutná skvěle, k Novému Zélandu neodmyslitelně patří a seženete ji v každém supermarketu. Rodinná čokoládovna sídlí ve Wellingtonu a o její chod se stará už čtvrtá generace výrobců této kakaové slasti. O tom, že je pro ně jejich práce zároveň i vášní, svědčí nekonečná plejáda příchutí, které značka Whittaker’s nabízí. Kterou vyberete vy?
CZECHKiwis tip: Novozélandská čokoláda je skvělým řešením pro ty, kteří cestují nízkonákladově a ve stejném duchu chtějí pořídit i dárky z Nového Zélandu.
8. Novozélandský alkohol
Vybírání těchto dárků vás bude bavit – navštivte jednu z vinic, lokálních pivovárů nebo palíren a pořiďte ten nejchutnější alkoholický nápoj pro vaše známé. Největší dojem uděláte nejspíše s novozélandským vínem, které je proslavené po celém světě. Pokud sáhnete po láhvi, která pochází z regionů Marlborough, Hawke’s Bay nebo Wairarapa, nemůžete udělat chybu. I produkce dalších moků na Novém Zélandu vzkvétá. Skvělé pivo seženete v některém z mnoha mini pivovarů a tvrdý alkohol zase například v Cardrona Distillery nebo v New Zealand Whisky Company Oamaru.
CZECHKiwis tip: Vzpomeňte si, jak pracovníci na letištích zacházejí se zavazadly. Před nasednutím do letadla láhev zabalte například do ručníku, aby přelet přes půlku světa přežila a vy doma z batohu nevytáhli jen střepy.
9. Místní pochoutka
Jídel, sladkostí i nápojů, které jsou pro Nový Zéland charakteristické, je nespočet. Pokud máte ve svém okolí gastrofanatika, není lepší nápad než obdarovat ho jednou z místních pochoutek. Milovníkovi sladkých limonád musíte dovézt plechovku L&P, odvážlivci, který je schopný sníst cokoli, zase pikslu Vegemite nebo Marmite, člověku závislému na sladkých pomazánkách naopak marmeládu z kiwi nebo feijoi. Výběr je pestrý a kreativitě se meze nekladou.
CZECHKiwis tip: Vděčným dárkem jsou také „exkrementy“ zvířat, která na Novém Zélandu žijí. Ve skutečnosti se jedná o čokoládové bonbony, které seženete snad v každém obchodu se suvenýry. Stačí hledat papírové sáčky s názvy „Poo“ nebo „Droppings“.
10. Předmět s oblíbeným zvířetem
Fauna v zemi dlouhého bílého oblaku se vám vryje pod kůži. Nechte ji působit i na vaše blízké, a to především na děti, kterým z cesty přivezete roztomilého plyšového ptáčka. Většina turistů volí kiviho, protože se jedná o jeden z nejznámějších novozélandských symbolů. Nebojte se být kreativnější a pořiďte hračku znázorňující ptáky fantail, pukeko, tui nebo slepici weku. Nejmenším obdarovaným udělá radost i proslulá dřevěná včelka Buzzy Bee, s kterou si novozélandské děti hrají už od roku 1930.
CZECHKiwis tip: Jestliže chcete být ještě o chlup originálnější, ve wellingtonském muzeu Te Papa je k dostání i plyšová verze obří olihně, která tvoří stálou expozici muzea.
Stále vás nic nezaujalo? Nevadí, nakonec něco vhodného najdete. Stačí se jen zamyslet, co má vámi obdarovaná osoba ráda. Vystavuje si vaše kamarádka každý pohled, který jí od někoho přišel? Nejspíš jí “čumkartou” uděláte úplně největší radost. Má vaše teta plnou lednici magnetů? Není na co čekat, magnetka s novozélandským motivem je jasnou volbou. Pracuje váš kamarád v redakci? Co mu třeba dovézt opravdové kiwi noviny?
Pamatujte, že i malý dárek, který je vybraný s pečlivostí a láskou, udělá dotyčnému větší radost než předražená věc Made in China. Také nezapomeňte na to, že ponožky a trenky se hodí vždycky.
Už máte svou výpravu na Zéland za sebou? Pochlubte se v komentářích, jaké suvenýry jste dovezli svým blízkým a inspirujte ostatní cestovatele.