Led a skála. To je nejpřesnější definice národního parku Mount Cook, který je pojmenovaný po nejvyšší hoře nejen pohoří Jižních Alp, ale také celého Nového Zélandu. Pojďte s námi prozkoumat oblast, která je mnohými návštěvníky země Pána prstenů považovaná za nejkrásnější místo na souostroví.
Mount Cook National Park se představuje
Ještě v dobách, kdy se na místě dnešního Jižního ostrova bouřily vlny Tichého oceánu, se Aoraki a jeho bratři vydali na cestu kolem světa. Během plavby je ale zasáhlo neštěstí a chlapci nemohli pokračovat v cestě dál. Obrátili proto svou kánoi dnem vzhůru, postavili se na ni a čekali na pomoc. Než nějaká přišla, mrazivý jižní vítr proměnil celou posádku včetně plavidla v kámen. Z kánoe se stal Jižní ostrov, z bratrů pohoří a z nejvyššího chlapce Aoraki současná nejvyšší hora země – Mount Cook. Alespoň tak praví maorská legenda.
U maorských legend se vám bude tajit dech. Můžete si přečíst třeba Maorské legendy – Maui’s Fish: Jak získal Severní ostrov své jméno.
Dnes v národním parku Mount Cook, známém i pod maorským označením Aoraki, najdete 140 vrcholů přesahujících nadmořskou výšku 2000 metrů a 72 pojmenovaných ledovců, které pokrývají 40 % ze 722 kilometrů čtverečních rozlohy národního parku. Kromě toho je národní park, který je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, také domovem nejvyšší hory Nového Zélandu, monumentálního Mount Cooku. Hora dosahující výšky 3724 metrů nad mořem je dominantou národního parku a pohled na ni vám vyrazí dech.
Pro Maory má hora Mount Cook silný duchovní význam, proto se o její zdolání nikdy nepokusili. Evropany ale vrchol chladnými nenechal. Poprvé se horu společně se svými švýcarskými průvodci vydal pokořit irský horolezec Green v roce 1882. Expedice však nebyla úspěšná a horolezci skončili zhruba 200 metrů pod vrcholem. Ten dobyli až tři novozélandští odvážlivci – Jack Clarke, George Graham a Tom Fyfe, kteří se z Mount Cooku na svět rozhlédli v roce 1894.
V současnosti je celý park považovaný za jednu z nejlepších horolezeckých oblastí na světě, a to jak pro zkušené, tak i začínající lezce. Pravidelně do oblasti míří nespočet horolezeckých skupin, které v národním parku trénují výstupy na osmitisícovky. Povahou je totiž výstup na Mount Cook podobný tomu, který musí horolezci absolvovat při zdolávání Mount Everestu. Takhle zde trénoval i Novozélanďan Edmund Hillary.
Nemusíte ale být vášnivý lezec, abyste si národní park užili. Velkolepá podívaná to bude i pod vrcholky.
Zajímavost: Evropským jménem „Mount Cook“ nazval Aoraki kapitán Stokes v roce 1851, kdy se plavil na jih podél západního pobřeží Jižního ostrova. Jméno oslavuje anglického mořeplavce Cooka, který objevil a obeplul ostrovy Nového Zélandu v roce 1770.
Kam se vydat a co zažít
Visitor Center
Vaše první kroky v oblasti pod Mount Cookem by měly vést do návštěvnického centra. Ne snad proto, abyste nakoupili suvenýry. Spíš kvůli zjištění aktuálních informací o trasách a hlavně o počasí, které je v horách nevyzpytatelné a které byste rozhodně neměli podcenit. Horolezci se zde navíc mohou registrovat před výstupem a ostatní cestovatelé eventuálně objednat jakoukoli aktivitu, kterou provozovatelé v parku nabízí.
Procházky do hodiny
Buše v okolí Mount Cook Village
I v okolí nejvyšších novozélandských hor najdete trasy, které bez problémů zvládnou i děti. Vydejte se s nimi třeba do opravdové buše. Okouzlí vás tam nejen stromy a kapradiny, ale také zpěv tamějších ptáků. Nejkratší Bowen Bush Walk vám zabere 10 minut, její začátek najdete naproti benzince. Delší Glencoe Walk půjdete zhruba půl hodiny, vycházet budete od hotelu Hermitage. Pokud hledáte skvělé místo, odkud pozorovat východ nebo západ slunce, sem by měly vést vaše kroky. Poslední procházka je hodinová Governors Bush Walk a začíná u veřejného přístřešku, který je ve vesnici k dispozici.
Kea Point Track
Necelé tři kilometry dlouhou procházku, která nabízí nádherný výhled na horu Mount Cook, hravě zvládnete během hodiny tam i zpátky. Vhodná je i pro děti. Její začátek najdete v kempu za vesnicí. Pokud si chcete výlet prodloužit, vyrazit můžete už z vesnice, cesta tak bude trvat o hodinu déle.
Hooker Valley Walk
Jednodušší variantou oblíbeného Hooker Valley Tracku je Hooker Valley Walk, který vede k první vyhlídce nabízející fascinující pohled na ledovce. Procházka vám zabere něco málo přes půl hodiny a vyrazit na ni můžete i s kočárkem.
Nenáročné trasy do čtyř hodin
Hooker Valley Track
Pravděpodobně nejpopulárnější vycházkou v národním parku Mount Cook je Hooker Valley Track vedoucí z kempu k ledovcovému jezeru Hooker Lake, od kterého uvidíte majestátní Mount Cook jako na dlani. Celkem během výletu ujdete 10 kilometrů a nepřekonáte téměř žádné převýšení, takže trasa je vhodná i pro ty z vás, kterým při pohledu na jakýkoli kopec naskakuje husí kůže. Protože je túra opravdu nenáročná, potkáte cestou poměrně velké množství dalších turistů. Jestli přeplněná místa v přírodě nejsou váš šálek čaje, této trase se vyhněte.
Red Tarns Track
Méně návštěvníků, zato převýšení 300 metrů a v podstatě nonstop šlapání do kopce. Takový je Red Tarns Track, na jehož konci budete odměněni posezením u jezírka s výhledem na úžasný Mount Cook. Nenechte se zmást názvem, voda v jezírku není červená. Jméno je odvozené od červených rostlin, které ve vodě rostou.
Sealy Tarns Track
Chodíte rádi po schodech? V tom případě nesmíte vynechat Sealy Tarns Track. Celkem 2200 schodů vás bude dělit od božského výhledu na vrcholky hor národního parku. Na tuhle podívanou dlouho nezapomenete – stejně jako na schody, které ještě pár dní ucítíte.
Pokud by někomu převýšení 600 metrů nestačilo, může v túře pokračovat dál směrem k Mueller Hut.
Výstup na jeden až dva dny
Mueller Hut Route
Výšlap k chatě Mueller Hut je náročnou túrou, na jejímž konci se vám otevře dechberoucí panoramatický výhled do krajiny. Výstup s převýšením 1000 metrů dokážete absolvovat během jednoho dne, cesta tam a zpátky vám zabere zhruba 8 hodin. Jestli si ale chcete užít fascinující východ nebo západ slunce, doporučujeme v horách strávit noc v Mueller Hut.
Pokud se na výšlap chystáte během léta (od poloviny listopadu do konce dubna), je nutná rezervace předem. Jednoduše ji vyřídíte i zaplatíte on-line. Mimo sezonu (od začátku května do poloviny listopadu) rezervace nutná není, platí pravidlo „kdo dřív přijde, ten dřív bere“, platbu provedete ve Visitor Centre. Dospělou osobu vyjde přespání na 36 dolarů, Backcountry Hut Pass ani Hut Ticket uplatnit nemůžete. Ne, nemusíte přemýšlet o tom, jestli za to ty peníze stojí. Protože stojí.
Během letních měsíců je tato trasa vhodná pro každého, komu je chození po horách blízké a nezalekne se stálého stoupání. V zimě se však cesta proměňuje v zážitek, který si dopřejí jen cestovatelé se zkušenostmi s chozením po ledu a s patřičným vybavením. V obou případech se před začátkem svého dobrodružství ujistěte na informačním centru, zda jsou podmínky pro výstup v konkrétní den vhodné.
[adrotate group=”7″]Několikadenní přechod
Ball Pass Crossing
Pouze zkušení horolezci mohou krásu národního parku Mount Cook okusit i během dvou- až třídenního přechodu Ball Pass Crossing. Všechny potřebné informace jsou k dohledání na oficiálních stránkách.
Placené aktivity
Možná vás krása nejvyšší hory Nového Zélandu uchvátila natolik, že jste zatoužili spojit její návštěvu s nevšedním zážitkem, který se vám vryje pod kůži. Takových aktivit najdete v okolí Mount Cooku nespočet. Vyberete si pozorování hvězd, let vrtulníkem, výlet na kole nebo lyžování na ledovci?
Létání s dronem
Dejte si pozor, pokud chcete v národním parku Mount Cook fotit a natáčet dronem. Budete potřebovat povolení od DOC.
Jak se do Mount Cook National Park dostat
Nejpohodlněji se do národního parku Mount Cook dopravíte autem. Z Christchurchu se vydejte na jih směrem k Lake Tekapo. Pokud vyrážíte z Queenstownu, směřujte svou cestu na město Twizel. U jezera Pukaki odbočte a dál pokračujte po State Highway 80, přezdívané také Mount Cook Road. Na jejím konci vás čeká Mount Cook Village.
Pokud po Novém Zélandu necestujete autem, můžete využít i další možnosti dopravy. Z měst Twizel a Lake Tekapo od září do června vyráží k národnímu parku autobus The Cook Connection. Přes léto (od října do dubna) odjíždí minibus z obou městeček v ranních hodinách, zpátky se odjíždí odpoledne. V hlavní sezoně bývá vypravený i další spoj z Twizelu, který odjíždí odpoledne, takže můžete v Mount Cook strávit noc. Tato cesta z Lake Tekapo vám zabere něco přes dvě hodiny, z Twizelu kolem hodiny. Zpátky je to pak rychlejší, nezastavuje se na vyhlídkách.
V zimních měsících (květen, červen, září) se z obou startovacích stanovišť odjíždí ráno, zpátky jede autobus dopoledne. Počítá se tedy s přenocováním v Mount Cook Village. Jednosměrnou jízdenku z města Twizel seženete od 28 dolarů, z Lake Tekapo od 40. Můžete si vybrat i takzvané „kombo“ a trasu naplánovat s přepravou mezi oběma městy. V takovém případě za jízdenky zaplatíte 63 dolarů.
[adrotate group=”7″]Další možností jsou organizované jednodenní výlety. Vybírat můžete z poměrně široké nabídky výletů. Záleží jen na vás a vašich cestovatelských plánech. Cestovní kanceláře a agentury nabízí zpravidla jednodenní výlety z Christchurchu (cena od 250 dolarů) a z Queenstownu (cena od 200 dolarů).
Také je možné zaplatit si pouze jednosměrný výlet, který skončí buď v Mount Cook, nebo v jednom z vybraných měst. „Jednosměrka“ z/do Christchurchu se pohybuje od 110 dolarů, z/do Queenstownu od 100 dolarů a zabere vám zhruba půlden. Oblíbenou variantou také je celodenní výlet z jednoho do druhého města se zastávkou právě v Mount Cook Village. Vyjde vás minimálně na 200 dolarů.
Pozor! Podle mapy se může zdát, že přístup k národnímu parku Mount Cook leží na západní straně Jižního ostrova. Nenechte se (jako já a spousta mých kamarádů) zmást a vydejte se objevovat krásy nejvyšší hory Nového Zélandu z východu.
Parkování
Za parkování v Mount Cook Village nezaplatíte ani dolar. Stejné to je pro nedaleký kemp White Horse Hill, který je zpoplatněný pouze v případě přenocování.
Tankování
Jestliže vám po cestě dochází pohonné hmoty, nezoufejte. Uprostřed vesničky se nachází samoobslužná pumpa, kde můžete zásoby doplnit. Připravte se na platbu kartou a o něco vyšší ceny, než na jaké jste zvyklí z méně turistických míst.
Vstupné
Všichni cestovatelé mohou zajásat – do národního parku Mount Cook se neplatí vstupné. Peněženku budete muset vytáhnout jen v případě přenocování.
Ubytování
Údolí pod nejvyšší novozélandskou horou nabízí hned několik možností ubytování. Přespat můžete přímo v Mount Cook Village, většina z vás ale pravděpodobně stráví noc v nedalekém kempu White Horse Hill.
Cestovatelé, kteří si na výpravu berou vlastní domov (tedy auto, campervan, karavan nebo stan), mohou za ubytování poblíž Mount Cooku výrazně ušetřit přenocováním v kempu White Horse Hill. Dospělá osoba zaplatí za noc v kempu 13 dolarů, děti od 5 do 17 let 6,5 dolaru, prťata do 4 let neplatí nic. Za přespání zaplatíte na místě pomocí takzvaného honesty boxu, kde vhodíte do schránky v obálce patřičný obnos v hotovosti a vyplněné lístky vystavíte za okno campervanu, nebo na stan.
Pokud nemáte hotovost, povolení k přespání pořídíte v návštěvnickém centru v nedaleké vesnici. Rezervovat povolenky dopředu není možné.
Kemp je vybavený přístřeškem na vaření, tekoucí vodou a splachovacími záchody. Teplou sprchu najdete v Mount Cook Village.
Jestliže upřednostňujete nocování v opravdovém pokoji, vybírat budete z nabídky ubytování v Mount Cook Village, kterou najdete i na Booking nebo Airbnb. Ve vesnici najdete jeden hotel, dva motely, horskou chatu a hostel. Za postel utratíte minimálně 39 dolarů, ceny v hotelu ale šplhají i na několik stovek dolarů za noc.
Kde se najíst
Jestliže nechcete jíst v restauracích, nakupte si všechny potraviny do zásoby ještě před tím, než se směrem k národnímu parku vydáte. Ve vesničce se totiž nenachází žádný obchod (když nepočítáme malý hotelový obchůdek). Nejbližší supermarket je v 65 kilometrů vzdáleném městě Twizel.
V Mount Cook Village jsou pro cestovatele otevřené čtyři restaurace, dvě z nich uvnitř hotelu Hermitage. Oblíbenou je kavárna The Old Mountaineer’s Cafe. Pokud se do některého z podniků vydáte, těšit se můžete na parádní výhled, ale také na „vysokohorskou přirážku“ – ceny jsou vzhledem k lokalitě vyšší.
[adrotate group=”7″]Co si nenechat ujít v okolí
Tasman Valley
Když už jste vážili cestu až k Mount Cook, byla by škoda nechat si ujít Tasman Valley. Sjeďte ze State Highway 80 na silnici Tasman Valley Road. Po 7 kilometrech se dostanete na parkoviště, odkud vedou dvě nenáročné příjemné procházky směrem k nejdelšímu ledovci na Novém Zélandu. Prozkoumat můžete Blue Lakes, ze kterých se snadno dostanete k vyhlídce na Tasman Glacier. Za procházku stojí i cesta přímo k jezeru Tasman Glacier Lake.
Peter’s Lookout
Kdo nezastaví na této vyhlídce (asi 7 kilometrů od odbočky ze silnice State Highway 80), jako by na Novém Zélandu ani nebyl. Absolutní nutnost, pokud se vydáváte do národního parku Mount Cook. Právě tady vznikají ty nejkrásnější fotografie nejvyšší novozélandské hory, které znáte z Instagramu a z průvodců. Pokuste se ignorovat davy turistů a vychutnejte si dechberoucí podívanou.
Jaké mám z Mount Cook National Park dojmy
Když jsem svému nejlepšímu kamarádovi – bezpodmínečnému milovníkovi hor – prozradila, že se na rok stěhuju na Nový Zéland, okamžitě začal vyhledávat, jaká pohoří se na souostroví nachází. Po chvíli začal číst řádky neznámého horolezce popisujícího horu: „Mount Cook je tak nádherný, že ho ani nebudete chtít zdolat. Jediné, co si budete přát, bude vidět ho ze všech stran a úhlů.“ A přesně taková byla i moje realita. Chtěla jsem jen sedět a kochat se tou velkolepou nádherou. Vy to budete mít podobně, vsaďte se.
Oficiální informace
Aoraki / Mount Cook Village
State Highway 80
Canterbury
New Zealand
Vzdálenost od měst
Christchurch: 4,5 hodiny jízdy
Lake Tekapo: 1 hodina jízdy
Twizel: 45 minut jízdy
Queenstown: 3 hodiny jízdy